Spôsoby stvárnenia fasád rodinných domov

Spôsoby stvárnenia fasád rodinných domov

Na fasádu rodinného domu možno okrem klasickej omietky aplikovať aj ďalšie materiály a vytvárať tak originálne kompozície pre bezomietkové fasády. Prostredníctvom vláknocementových dosiek či kompozitných dosiek možno ozvláštniť vzhľad rodinných domov a vniesť tak svieži vietor do modernej architektúry.

Vláknocementový obklad je nadčasový
Vláknocement ako taký nie je na stavebnom trhu žiadnou novinkou. Ide o tradičný materiál slúžiaci ako vonkajší ochranný plášť budov, ktorý sa v staviteľstve využíva už viac ako 100 rokov. Veľkoformátové fasádne dosky prinášajú fasádam nové výrazové možnosti. „Dosky sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti poveternostným podmienkam, mechanickému poškodeniu, ale aj vplyvu UV žiarenia. Vyžadujú si len minimálne nároky na údržbu. Realizátori si pochvaľujú tiež ich nízku hmotnosť, ktorá im uľahčuje aplikáciu. Rezaním ich možno jednoducho upraviť na požadovaný tvar podľa návrhu architekta,“ hovorí Juraj Palamarčuk, projektový manažér EQUITONE pre Slovenskú republiku.  Fasádne panely z vláknocementu sa vyrábajú v niekoľkých povrchových úpravách a desiatkach farebných vyhotovení a dajú sa kombinovať aj s klasickou omietkou alebo s inými obkladovými materiálmi. Okrem fasády možno s doskami pokryť aj strechu a vytvoriť tak jednoliaty celok. Materiál nachádza uplatnenie aj pri dizajne interiéru a nábytku.

Obkladový systém z kompozitu
Ďalším zaujímavým materiálom vhodným na opláštenie rodinných domov sú kompozitné dosky. Fasáda z kompozitného materiálu spája dizajn dreva s odolnosťou PVC. Steny s týmto fasádnym obkladom dýchajú. Zabezpečuje to systém odvetrávacích mriežok, ktorými cirkuluje vzduch a odvádza sa vlhkosť. Takýto materiál odoláva zmenám počasia, UV žiareniu, drevokazným hubám a hmyzu. „Fasádny obklad možno použiť ako uzatvorenú alebo otvorenú fasádu, pričom rozdiel medzi nimi spočíva vo veľkosti škár a použitých lamelách. Nízka hmotnosť dutých obkladových dosák nezaťažuje nosnú konštrukciu. Nielen z funkčného, ale najmä z estetického hľadiska sú neoceniteľnou výhodou tohto obkladu jeho minimálne nároky na údržbu,“ vysvetľuje Petr Klaban zo spoločnosti Inoutic / Deceuninck. Pôvodný vzhľad si obklad zachová bez olejovania a impregnovania. Obkladový systém z kompozitného materiálu je vhodný pre novostavby i staršiu zástavbu.

Vláknocementový obklad – rodinný dom v Bratislave
Rodinný dom na Brusnicovej ulici v Bratislave je trojpodlažný objekt situovaný v blízkosti lesa. Vyrástol koordinovane s vedľajším domom na spoločnom pozemku. Obe stavby majú takmer totožný základný pôdorys a dispozičnú logiku, no predsa sú úplne iné. Ich finálnu podobu formovali individuálne priority majiteľov. Na prvý pohľad odlišné uličné fasády zjednocuje podobne rozohraná geometria okien rôznych veľkostí. Najpríznačnejším znakom, ktorý odlišuje dom A od svojho suseda, je jemne štruktúrovaný biely obklad z vláknocementových fasádnych dosiek. Ten kontrastuje s okolím a dodáva stavbe strohý vzhľad. Korešponduje tak s minimalistickým konceptom domu.

Foto: EQUITONE

Vláknocementový obklad – rodinný dom v Lauschka
Tento samostatne stojaci trojpodlažný rodinný dom je situovaný vo vidieckom prostredí na periférii malej obytnej zástavby neďaleko Lipska. Konštrukcia pasívneho domu je opláštená veľkoformátovým obkladom z vláknocementových fasádnych dosiek EQUITONE. Fasádny obklad nádvoria je pre maximálny odraz denného svetla v čisto bielom farebnom prevedení. Tlmené biele sfarbenie vláknocementových dosiek na vonkajších fasádach zas korešponduje s okolitými poľami a vidieckou krajinou. Na streche dodávajú žiadaný kontrast vláknocementové dosky v čiernej farbe. Vláknocementovými doskami je obložená aj garážová brána, vďaka čomu splýva s fasádou. Stavba je pôsobivým dôkazom dôsledného prevedenia a mimoriadneho citu pre detail. Svojou decentnou farebnosťou a presnosťou detailov sa stala hrdou súčasťou okolitého prostredia.

Foto: EQUITONE

Kompozitný obklad – rodinný dom neďaleko mesta Kopřivnice
Dokonalá súhra architektúry s prírodou, to vás napadne pri pohľade na novostavbu v podhorí Beskýd neďaleko mesta Kopřivnice. Dom s panoramatickým výhľadom na okolie kopca, je rozdelený na spoločenskú a súkromnú časť, kde tá súkromná je situovaná na východ tak, aby každý nový deň začínal s vychádzajúcim slnkom. Dom tvoria prírodné materiály, ktoré korešpondujú s rázom okolitej vidieckej zástavby. Súhra týchto materiálov tak prepožičiava celej stavbe a jej okoliu atraktivitu, ktorú im nemožno odoprieť. K výrazným prvkom, ktorý sa významne podieľa na vzhľade domu, je moderný fasádny odvetrávaný kompozitný obklad Twinson Premium. Benefitom kompozitného materiálu sú nízke nároky na údržbu a dlhá životnosť. V prípade znečistenia stačí použiť vysokotlakový čistič. Oproti drevu má kompozitný materiál tiež výhodu, že neplesnivie. Rovnaký materiál, len v terasovej úprave bol dokonca použitý aj pre obloženie bazénov na priľahlú terasu, na schody a aj pre mólo, ktoré zasahuje do jazierka.

Foto: Inoutic / Deceuninck