Termoterapia: Zázračný účinok tepla, ktoré vás postaví na nohy

Termoterapia: Zázračný účinok tepla, ktoré vás postaví na nohy

Termoterapia je jednou z najbežnejších fyzioterapeutických metód používaných od dávnych čias. Hlavný účinok pri liečbe teplom je na pokožke, čo umožňuje dosiahnuť požadované fyziologické účinky. V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov tepelného spracovania pomocou bahna, hliny, piesku, kameňov alebo parafínu. A aj pre vás je táto možnosť dostupná.

Terapeutický účinok tepla
Účinnosť terapeutických postupov pri tepelnej terapii je dôsledkom toho, že pod vplyvom tepelných faktorov v tele dochádza k určitým zmenám, a to:
•    zmene fyzickej termoregulácie ;
•    prerozdeľovaniu krvi;
•    zvýšeniu miestnej teploty;
•    zlepšeniu kapilárneho prietoku krvi a lokálneho metabolizmu;
•    a resorpcii zápalových procesov.

To znamená, že ak vás niektorý zo spomenutých problémov dlhodobo trápi, mohli by ste si dopriať účinok príjemnej termoterapie tiež. Ak sa vyberiete do luxusných kúpeľov, lekár s vami všetko potrebné prekonzultuje, zhodnotí zdravotný stav a na základe toho stanoví konkrétnu diagnózu ako aj potrebné liečebné procedúry. Bonusom je príjemné prostredie a luxusne zariadené ubytovanie.

Sila liečivého bahna
Jeden u nás z najznámejších liečebných postupov, ktorý si môžeme užívať vo viacerých kúpeľoch. Terapeutické bahno – jedna z najstarších špecifických látok, ktorá sa používa v medicíne. V závislosti od minerálneho zloženia bahna má rôzne tepelné kapacity a retenčnú hodnotu. Preto, v závislosti od konkrétnej choroby, môže byť táto procedúra pacientovi prospešná z viacerých hľadísk.

Liečivé bahno s vysokým obsahom dôležitých minerálov je dobré pri subakútnych a chronických zápalových procesoch v kĺboch, ochoreniach chrbtice, ochoreniach centrálneho nervového systému, urogenitálneho, tráviaceho a respiračného systému.

Ako vám pomôže parafín?
Parafín sa používa vo fyzioterapii kvôli svojim jedinečným fyzikálnym vlastnostiam. Pri zahrievaní sa cievy rozširujú a pri ochladzovaní naopak zužujú. Preto pôsobí na kožu ľahkým kompresným účinkom, vďaka ktorému je teplo rozdelené do hlbších tkanív.

Liečba parafínom pomáha zmierniť bolesť, zlepšuje krvný obeh, lymfatický tok a metabolické procesy v koži. Parafín dokonale odstraňuje opuchy a zmäkčuje jazvy.

Liečba teplom môže byť praktizovaná aj rôznymi ďalšími spôsobmi a niekomu prospeje aj obyčajný no zároveň kvalitný krb. Dávajte si ale pozor na tlak a iné prejavy, s ktorými sa pravidelne pri fungovaní svojho tela stretávate a všetky postupy dopredu konzultujte s odborníkom.

V každom prípade je liečba teplom príjemná, účinná a bezbolestná, o čom sa môžete veľmi jednoducho presvedčiť.