Odzimujte záhradu a pripravte ju na jar

Odzimujte záhradu a pripravte ju na jar

Dni sa postupne predlžujú, a preto si treba naplánovať prípravu záhrady na jar. Po roztopení snehovej pokrývky, ktorá bola tento rok bohatá, sa môžete pustiť do odzimovania záhrady. Prinášame vám 13 rád, pomocou ktorých bude vaša záhrada pripravená na novú sezónu.

1. Úpravy zatrávnených plôch
Tieto úpravy odporúčame vykonávať v čase dlhotrvajúceho sucha. Vejárovými hrabľami môžete odstrániť mach. Pokiaľ sa na pôde ešte nachádza sneh, je to ideálna doba pre vápnenie pôdy dolomitickým vápencom. „Ide o nesmierne šetrný spôsob, vďaka ktorému sa vápenec postupne vsiakne do pôdy a postupne ju obohacuje vápnikom, horčíkom a ďalšími živinami. Dolomitický vápenec je určený pre ornú pôdu, sady, záhrady, pastviny a lesné porasty,“ vysvetľuje David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach.

2. Hrabanie lístia
Ak ste lístie nestihli pohrabať na jeseň, musíte tak urobiť pred začiatkom jari. Je to potrebný úkon pred prípravou trávnika a navyše tak obmedzíte šírenie niektorých chorôb, hlavne chrastavitosti jablone (Venturia inaequalis) a chrastavitosti hrušiek.

3. Zimný rez ovocných stromov
Rezy odporúčame vykonávať od februára do marca alebo v čase, keď nepanujú príliš veľké mrazy. Ak klesne teplota pod -10 °C, je lepšie s rezom počkať, prípadne ho prerušiť. „Dreviny orežete správne tak, že odstránite bočné výhonky. Stopy po reze by mali byť čo najmenšie,“ upozorňuje David Benda z Hornbachu.


4. Výrub stromov
V zime, počas vegetačného pokoja, môžete zo svojej záhrady odstrániť staré a choré stromčeky. Pokiaľ sa rozhodnete spíliť starý orech alebo jabloň, ich pne neodstraňujte. Môžete ich naočkovať sadbou hlivy ustricovej.

5. Kontrola hľuznatých a cibuľových rastlín
V záhrade je neustále potrebné kontrolovať, či rastliny nie sú napadnuté hubovou chorobou alebo plesňami. V prípade, že objavíte napadnuté kusy rastlín, je potrebné ich bezodkladne zlikvidovať.

6. Kontrola predčasného klíčenia
Rovnako ako kontrolujeme kvalitu a zdravie rastlín, je potrebné zamerať svoju pozornosť aj na to, či niektoré z vysadených rastlín predčasne neklíčia. Ak v záhrade objavíte pučiaci zelený výhonok cibuľovín, ide o následok vyššej teploty. Hľuzy a cibule preto radšej presťahujte na suchšie miesto.

7. Chráňte rastliny pred mrazom
Jarné slnko býva zubaté a mrazy sa môžu kedykoľvek na pár dní vrátiť. Preto je nesmierne dôležité chrániť slabé rastlinky pred ich poškodením. Toto odporúčanie platí najmä pre mladé rastlinky cesnaku, jahody a bylinky. Ochranu vykonáte dostatočnou vrstvou slameného mulču alebo čečiny.

8. Rýľovanie záhrady
Vo chvíľach, kedy nie je pôda zamrznutá na kus ľadu, môžete vziať rýľ a zrýľovať záhony, ktoré ste nestihli porýľovať na jeseň. Môžete tiež zrýľovať ďalšiu doteraz nevysadenú plochu a zväčšiť tak súčasnú záhradku.


9. Posypávanie záhonov popolom
Možno jedna z menej obvyklých aktivít, napriek tomu však nesmierne dôležitá. Drevený popol obsahuje väčšie množstvo draslíka a vápnika, čo sú dve nevyhnutné živiny, ktoré rastliny potrebujú k zdravému rastu.

10. Vysádzanie nových stromov
Vysádzať nové stromy môžete nielen na jeseň, ale aj počas vegetačného pokoja. Než ale k samotnej výsadbe pristúpite, mali by ste poznať miestne pôdne a klimatické podmienky na záhrade. Počítajte s tým, že najnáročnejšie sú marhule a broskyne, potom jablone, hrušky a slivky. Najmenej náročné sú čerešne, drobné ovocie, červená a čierna jarabina.

11. Vysádzanie letničiek
Ak sa na vašej záhrade nachádza skleník, už vo februári môžete začať s výsevom prvých kvitnúcich rastlín. Vyberte si predovšetkým tie, ktoré potrebujú na pestovanie dlhšiu dobu. Ide napríklad o petúnie alebo begónie. „Veľkým pomocníkom môžu byť pestovateľské kvetináče z bielej rašeliny, ktoré zaručujú rýchly rast výsadby. Jednoducho ich nasadíte vhodným substrátom, zasadíte semienka a polejete. Semienko by malo byť zakryté približne dvojnásobnou vrstvou, ako je jeho veľkosť. Akonáhle začnú korene vyrastať cez steny kvetináča, môžete rastlinku aj s kvetináčom zasadiť do pôdy,“ radí David Benda z Hornbachu.

12. Vysádzanie paprík a paradajok
Možno sa vám zdá, že na výsadbu je ešte príliš skoro. Pokiaľ ale nie je zima tuhá, už vo februári alebo v marci môžete začať s výsadbou paradajok a paprík. Počítajte s tým, že tieto dve plodiny majú veľmi dlhú vegetačnú dobu a bez včasného predpestovania by vám nedozreli. Preto si ich môžete predpestovať doma.

13. Predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom
V čase vegetačného pokoja vykonajte predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom. Týmto krokom zničíte celú plejádu nielen dospelých jedincov, ale aj ich vajíčok. S postrekom nešetrite, pretože škodcovia prezimujú väčšinou za staršou kôrou a je potrebné, aby postrek zatekal aj tam.

Ako pripraviť trávnik na sezónu radí David Benda – odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach
•    Z trávnika odstráňte všetko napadané lístie, vetvy, kamene a dôkladne ho vyčistite.
•    Trávnik po zime pokoste na čo najkratšiu dĺžku
•    Ak sa v ňom objavil mach alebo ďalšia burina, postriekajte miesta zelenou skalicou. Nepoužívajte ju však na burinu, ktorá sa objavila v dlažbe. Skalica totiž spôsobuje jej hrdzavenie.
•    Trávnik bude v tomto stave odpočívať jeden až dva týždne. Medzitým si pripravte kremičitý piesok (zrnitosť od 2 mm). Dáva sa v množstve 2 litre/m2 na južnú, východnú a západnú stranu a 3 litre/m2 na sever, pretože tam je najviac vlhkosti a machu.
•    Za týždeň až dva po použití zelenej skalice vykonajte vertikutáciu. Vyhrabajte a prerežte existujúce trsy do hĺbky 3 – 5 mm. Vertikutáciou trávnik vlastne prevzdušňujete. V ten istý deň ešte nasypte na trávnik kremičitý piesok. Tým vytvoríte prirodzenú drenáž v ílovitej pôde.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.
Pridajte sa k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachSK/