6 jednoduchých spôsobov, ako to v práci prežiť, aj keď nemáte žiadnu motiváciu a dôvod

6 jednoduchých spôsobov, ako to v práci prežiť, aj keď nemáte žiadnu motiváciu a dôvod

Určite to poznáte, alebo ste minimálne raz vo svojom živote zažili pocity bezmocnosti, keď sa motivácia vytratila a zdalo sa, že všetko sa začne rozpadávať na malé kúsky. Nič vás v tom momente nezaujíma a nič s vami ani nepohne. Znie to hrozne, ale zároveň to môže byť zaujímavá skúsenosť.

Ako sa ale hovorí: „Umenie žiť nie je umením hrať s dobrými kartami, ale umením zahrať so zlými kartami dobrú hru.“ Pomohli sme si výrokom, z ktorého pre vás plynie to, že aj v tom najhoršom možnom scenári je nádej na šťastný koniec.

Je dôležité, zakaždým, keď máte pocit, že cesta k úspešnému životu sa stráca, zvoliť si jednu zo stratégií, ktorá vám prinesie oheň v srdci a tú správnu motiváciu. Vyskúšajte naše rady a výsledok bude zaručený.

1. Dajte si pauzu
Ak ste fixovaní na jednu vec a vaša motivácia v danom okamihu zmizla, potom je čas na zmenu. Netvrdíme, že by ste si mali brať rovno dovolenku, no aj malá zmena priestoru pomôže. Káva s kolegyňou alebo spoločný obed, pri ktorom rozoberáte úplne bežné veci zo života.

A niekedy pomôže aj obyčajný čerstvý vzduch. Zrelaxujete sa a nasýtite mozog kyslíkom, ktorý ho opäť uvedie do pohybu a navyše zaistí aj správnu náladu.

2. Vychutnajte si proces, nie výsledok práce
Ak ste sa rozhodli založiť si vlastnú firmu a zapísať ju do obchodného registra v priestoroch špeciálnej virtuálnej kancelárie, zrejme vám ostane čas na dôležitejšie veci. Samotný výrobný proces je niekedy zaujímavý a jeho kvalita závisí od toho, ako sa k nemu postavíte.

Keď z dôvodu stratenej motivácie so sebou bojujete, je to ako boj proti veterným mlynom. Aj keď je cieľ a jeho predstava dôležitá, vizualizácia požadovaného výsledku vždy nestačí. Napríklad každý si je vedomý dlhodobých výhod cvičenia, ale tieto vedomosti k činom a motivácii nestačia.

Takže sa pokúste využiť na motiváciu samotný proces výroby alebo konkrétneho zamestnania. Preneste pozornosť z budúceho výsledku na to, čo aktuálne robíte.

3. Zamerajte sa na malé víťazstvá
Jedná sa o jeden z najjednoduchších vzorcov, ktorý dokonale funguje. Všetko, čo potrebujete, je oceniť malé víťazstvá vo vašom živote. Keď sú očakávania len vysoké a cieľ v nedohľadne, ste bezmocní a nemôžete urobiť krok vpred. Ale keď vidíte, že vaše kroky sú prínosné, aspoň v malých veciach, potom nájdete dodatočnú energiu, ktorá vám pomôže vyriešiť aj veľké problémy.

Podarilo sa vám zohnať toner a spojazdniť opäť tlačiareň? Oslávte to! Prebudili ste sa o hodinu skôr? Pochybné, ale aj toto malé víťazstvo vás môže posunúť vpred.

4. Pozrite si život ako 2-3 týždňový experiment
Tento prístup je užitočný pre tých, ktorí trpia úplným nedostatkom motivácie. Prečo? Po prvé, umožňuje vám prelomiť veľké ciele na menšie kúsky, ale tiež pozerať sa na život ako proces, ktorý má konečný výsledok.

2 až 3 týždne – to je najlepšia voľba, ktorá vám umožní zachovať si záujem o konkrétny proces. Predstavte si, že ste vedcom, ktorý musí získať “informácie” potrebné pre výskum. Informácie môžu byť čokoľvek: rutinná práca, štúdium, spravodlivý život. Vašim cieľom je stanoviť smer pre nadchádzajúce týždne a pokúsiť sa ho naplniť.

5. Pozrite sa do budúcnosti a objasnite svoje priority
Jedným z dôvodov, prečo stratíme motiváciu, je nedostatok jasnej vízie našej budúcnosti. Nemusíte byť prorokom, aby ste sa vedeli v tomto smere orientovať. Ale musíte byť realisti, aby ste sa na všetko pozerali správne. Robte to, čo je na dosah, a potom budete mať motiváciu urobiť aj niečo viac.

6. Usporiadajte si svoj priestor
Mať vo svojom živote poriadok má zmysel a platí to aj vo vašej práci. Keď je pracovisko udržiavané a čisté, práca ide lepšie. Vplýva to aj na vašu psychiku, ktorá nie je zaťažená zbytočnými podnetmi z okolia, vďaka čomu sa môžete venovať viac svojej práci a tomu, čo vás v nej obohacuje. Niekedy je dobré si pomôcť tým, o čom viete, že to bude fungovať.