ANTIBIOTIKÁM SA NEVYHÝBAJTE, ANI TO S NIMI NEPREHÁŇAJTE

ANTIBIOTIKÁM SA NEVYHÝBAJTE, ANI TO S NIMI NEPREHÁŇAJTE

Vďaka antibiotikám je možné liečiť choroby, ktoré sa v dávnej minulosti považovali za smrteľné. Pýtať si pri každej návšteve lekára antibiotiká v domnienke, že sa zo zdravotných ťažkostí vystrábime ľahšie a rýchlejšie, je hlúposť.  Ale ak je ich užívanie opodstatnené, nie je dôvod na pochybnosti – dostanú nás z nejednej nepríjemnej choroby. Ich užívanie má však svoje pravidlá.
Podľa pokynov, prosím!

V niektorých ázijských krajinách sú antibiotiká voľne dostupné a ľudia si ich môžu sami kúpiť v lekárni. Výsledkom je, že v týchto krajinách sa objavuje najvyššia miera rezistencie. Rezistenciu baktérií na antibiotiká si však môžete privodiť aj nesprávnym užívaním, napríklad príliš krátkym alebo v nesprávnych dávkach. Základné pravidlo znie: doužívať balenie podľa odporúčania lekára a dodržiavať stanovené dávkovanie. To znamená – do poslednej tablety a nikdy nevysadiť, neprerušiť svojvoľne liečbu, hoci sa už cítite subjektívne dobre.

Včas, s vodou a najlepšie vo dvojici
1.    Správny interval
Dva alebo tri krát denne, prípadne iba raz za 24 hodín? Nastavte si pripomienku na mobilný telefón! Hoci ste si istí, že si včas spomeniete, napokon sa vám bude iba matne zdať, koľko bolo hodín pri užití poslednej tabletky. Niekedy treba liek užiť aj v noci, pripravte si ho blízko k posteli s pohárom vody, aby ste nemuseli vstávať. Lenivosť by mohla zvíťaziť a dávku užijete neskoro, alebo až ráno po zobudení.

2.    Vhodný nápoj a strava
Nie je celkom jedno, čím liečivo zapijete. Radšej čistá voda alebo čaj, ako ovocné šťavy, džúsy či mlieko. Môžu ovplyvňovať účinok liekov. Keď už sme pri pitnom režime – počas užívania antibiotík rozhodne vylúčte alkohol. Ovplyvňuje látkovú premenu a môže spôsobiť nižšiu účinnosť antibiotík. A naopak, pri ich užívaní dochádza k spomaleniu odbúravania alkoholu z krvi. Niektoré lieky treba užívať nalačno, niektoré naopak po jedle. Sú antibiotiká, ktoré lepšie  pôsobia na prázdny žalúdok, iné potrebujú napríklad tuk z potravy. Keď sa povie nalačno, myslí sa nejesť aspoň dve hodiny pre užitím tabletky vôbec nič.

3.    Kvalitné probiotikum
Súčasne  so zahájením antibiotickej liečby by ste mali začať s užívaním probiotického prípravku, teda výživového doplnku s obsahom priateľských živých baktérií. Pokojne v tom pokračujte ešte niekoľko dní, ba až týždeň po skončení užívania antibiotík, aby sa narušená črevná flóra dala čo najskôr do poriadku. Antibiotiká totiž nezabíjajú iba škodlivé baktérie, ale môžu zaútočiť aj na prospešné živé baktérie, osídľujúce náš tráviaci trakt. Nežiaducim účinkom užívania antibiotík potom často bývajú hnačky, bolesti brucha a brušný diskomfort. Preto je počas liečby antibiotikami vhodné posilniť organizmus prípravkami s obsahom probiotických kultúr a rovnako živé baktérie vo zvýšenej miere konzumovať v strave.

TIP:
Ako prijať dostatok živých baktérií?
Vyberajte si kvalitné prípravky, ktoré garantujú množstvo živých baktérií do konca doby exspirácie. Nenechajte sa ohúriť miliardami na obale, nie je dôležitý počet baktérií v čase výroby, ale to, či ho výrobca garantuje až do skončenia doby spotreby. Nemenej dôležitá ja vzájomná kompatibilita použitých kmeňov a správny výber živých baktérií, ktorých účinky sú doložené štúdiami. Tieto kritériá spĺňa nové synbiotikum od slovenskej spoločnosti GENERICA. Probicus® Premium obsahuje 5 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií, ktorých množstvo je garantované až do konca doby exspirácie a súčasne aj prebiotickú vlákninu. Spolu fungujú lepšie, pretože prebiotická vláknina je „potravou“ pre živé baktérie a podporuje osídlenie čreva. Probicus® Premium je obohatený aj o vitamín B6, ktorý prispieva k podpore imunity. Kapsuly sú rastlinného pôvodu. Pri užívaní antibiotík sa odporúčajú 1- 2 kapsuly denne tesne po jedle, vždy s odstupom 2 až 4 hodiny po užití antibiotika. www.generica.sk