K včasnému odhaleniu rakoviny hrubého čreva prispievajú preventívne prehliadky aj domáci test.

K včasnému odhaleniu rakoviny hrubého čreva prispievajú preventívne prehliadky aj domáci test.

Ročne sa na Slovensku diagnostikuje viac ako 3600 prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. Počet pacientov s týmto závažným ochorením stúpol za posledných 5 rokov o 23 %. Tento druh rakoviny je často spojený s úmrtím, preto je veľmi dôležitá  prevencia a včasná diagnostika.

Podľa svetového centra pre výskum rakoviny (World Cancer Research Fund)  je v rebríčku rakoviny hrubého čreva a konečníka Slovensko druhé po Južnej Kórei. Čo sa týka našich mužov, držia v tomto ochorení svetové prvenstvo. Muži majú rozdielny prístup k zdraviu, prvotné príznaky podceňujú a vyhýbajú sa zdravotným prehliadkam. Včasné odhalenie nádoru pritom zvyšuje možnosť vyliečenia.

Riziko sa zvyšuje najmä vekom, preto preventívne prehliadky konečníka a hrubého čreva u ľudí nad 50 rokov hradia poisťovne. Výnimkou je prípad, keď sa v rodine už tento typ rakoviny vyskytol, vtedy sa vykonáva bez vekového obmedzenia. Pri črevných ťažkostiach ako sú zápchy, hnačky či poruchy vyprázdňovania možno preventívne absolvovať aspoň domáci test na prítomnosť krvi v stolici.

Pokiaľ ide o možnosti domácej diagnostiky, na prevenciu pred rakovinou hrubého čreva a konečníka sa zameriava test s názvom Veroval Prevencia črevných ochorení. „Rýchlosť a presnosť tohto testu je porovnateľná s laboratórnymi testami. Jeho veľkou výhodou je možnosť absolvovať ho pohodlne a jednoducho v pohodlí domova,” vysvetľuje jeho prínos Jana Hraběová zo spoločnosti Hartmann-Rico, ktorá testy dodáva do lekární.

Ak vás trápia brušná nepohoda, únava, úbytok váhy alebo ste už zaznamenali prítomnosť krvi v stolici, máte možnosť zistiť viac o možnej príčine v súkromí a domácom prostredí. Vyhodnotenie testu trvá iba päť minút.

„Krvácanie do stolice môže byť známkou ochorenia čriev, ako sú zápaly a črevné polypy, ale aj začínajúceho nádorového ochorenia čreva. Preto u nás prebieha skríning rakoviny hrubého čreva pomocou testu na skryté, tzv. okultné, krvácanie do stolice. Pozitivita testu ešte neznamená ochorenie, ale je dôvodom na návštevu lekára, ktorý zvolí ďalší postup,” vysvetľuje MUDr. Jana Bendová, všeobecný lekár pre dospelých.

Domáci test je voľne dostupný v lekárňach a predajniach zdravotníckych potrieb pod názvom Veroval Prevencia črevných ochorení. Súčasťou balenia je všetko potrebné vrátane podrobných inštrukcií na použitie, prípadne pomôže aj video návod na stránke www.veroval.sk, alebo na YouTube kanáli spoločnosti HARTMANN – RICO.