SPOLOČENSKÉ HRY PRE DOSPELÝCH ZNIŽUJÚ RIZIKO VZNIKU DEMENCIE

SPOLOČENSKÉ HRY PRE DOSPELÝCH ZNIŽUJÚ RIZIKO VZNIKU DEMENCIE

Spoločenské hry, ktoré patrili v minulosti k povinnej výbave každej rodinnej oslavy či lyžovačky s kamarátmi, dnes opäť prežívajú svoj zlatý vek. Tušili ste vôbec, že hranie spoločenských hier znižuje riziko mentálnych porúch?
Spoločenské hry sú prospešné pre deti, keď pomáhajú rozvíjať ich základné kognitívne funkcie a budujú u nich dôležité vzorce správania. Hranie hier má však mnoho plusov aj pre dospelých. Potvrdzujú to viaceré štúdie, podľa ktorých sa u osôb, ktoré sa hre pravidelne venujú, objavuje nižšie riziko mentálnych porúch v starobe.

Hrou proti demencii aj vysokému krvnému tlaku
Štúdie naznačujú, že spoločenská hra môže pomôcť znížiť riziko demencie či Alzheimerovej choroby. Francúzska štúdia „Hranie spoločenských hier, pokles kognitívnych funkcií a demencia“ zverejnená v roku 2013 skúmala v priebehu 20 rokov 3 675 osôb vo vzťahu k výskytu demencie. Z uvedeného počtu až 32,2 % osôb v úvode uviedlo, že hranie spoločenských hier je pre nich koníček, ktorému sa venujú pravidelne. Výskumný tím dospel k záveru, že riziko výskytu demencie bolo o 15 percent nižšie u osôb pravidelne hrávajúcich nejaký typ spoločenskej hry oproti tým, ktorí sa hrám nevenovali. Dôvod? Spoločenské hry sú pre náš mozog niečo ako fitness centrum pre naše telo. Vďaka pravidelnému precvičovaniu a trénovaniu si aj vo vyššom veku udržujeme mozog v špičkovej forme. Fungujú tiež ako prevencia proti vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Ak sa totiž počas hrania zabávate a smejete, uvoľňuje sa do tela endorfín, tzv. hormón šťastia, ktorý pomáha znižovať vysoký krvný tlak.

Pre rodinu, páry i kolegov
Zdravotné benefity však nie sú to jediné, prečo sa oplatí v chladných večeroch siahnuť po spoločenských hrách. Sú výborným zdrojom relaxu, stimulujú mozog a kreativitu, logické uvažovanie, aj rýchle reakcie. Hranie je prirodzeným spôsobom, ako zdieľať dôležité pocity a ako upevňovať vzťahy, či už rodinné, partnerské, ale aj tie kolegiálne. Nie nadarmo firmy začali do svojich teambuildingových aktivít zaraďovať hranie spoločenských hier, ktoré umožňujú spoznať kolegov aj z inej stránky. Hry majú taktiež nespornú výhodu, môžete ich hrať kdekoľvek a kedykoľvek, nepotrebujete internet a ani elektrinu.

Ako vybrať hru na party?
Spoločenské hry či karty patria všade tam, kde sa chcú ľudia uvoľniť a zabaviť. Do čierneho určite trafíte s hrou „Activity“, ktorá patrí k najznámejším, no zato aj najobľúbenejším party hrám po celom svete. Rakúska firma Piatnik, ktorá sa výrobe spoločenských hier venuje desiatky rokov, ponúka nielen klasickú verziu Activity, ale aj rôzne variácie. Blízkych a kamarátov tak môžete prekvapiť hrou v anglickom jazyku alebo verziou, ktorá je zameraná na šport.
Aj v prípade, že ste len dvaja, existujú spoločenské hry, kde na zábavu vôbec nepotrebujete väčší počet hráčov. Takou je napríklad hra Othello, ktorá má strategický podtón a jej cieľom je prefarbovať kamene protihráča a zaplniť hracie pole kameňmi svojej farby.

Akú hru do rodiny?
Pri výbere spoločenskej hry pre celú rodiny bude rozhodovať zloženie rodinných príslušníkov, berte ohľad na to, či máte v rodine malé deti alebo dôchodcov vo vyššom veku. Poriadnu dávku zábavy vám zaručujú rôzne jazykové hry, absolútnou novinkou, ktorú by ste mali vyskúšať, je neobvyklá hra „Lingo Twist“.
Zdroj: https://bmjopen.bmj.com/content/bmjopen/3/8/e002998.full.pdf