Regulácia vykurovacích zariadení pomocou termostatov

Regulácia vykurovacích zariadení pomocou termostatov

Regulovať teplotu v priestoroch je dôležité vtedy, ak nechceme platiť zbytočne vysoké účty za energiu. Vykurovať je však dôležité, a to častokrát nielen počas zimných mesiacov. K vykurovaciemu zariadeniu sa väčšinou viaže aj získavanie teplej vody, čo je počas leta v praxi mnohokrát obmedzené. Aby sme však zbytočne teplom neplytvali a dokázali z neho ťažiť podľa našich potrieb, existujú termostaty. Slúžia ako spojka medzi vami a vašim vykurovacím zariadením. Vďaka termostatom vás už náklady na vykurovanie neprekvapia.

Termostaty a ich základné rozdelenie
Termostaty predstavujú v domácnosti šikovných pomocníkov. Nepredstavujú však len výhradu domácností, nájdeme ich tiež aj v kanceláriách či priemyselných budovách. Na základe toho, v akom prostredí sa nachádzajú a kde regulujú teplo ich možno rozdeliť na nasledovné typy:

Bytové termostaty: slúžia na reguláciu teploty v rodinných domoch alebo bytoch. Okrem toho sa v praxi používajú aj v iných menších priestoroch, ako sú napríklad kancelárie, dielne alebo jednotlivé triedy v školách. Bežne ich nájdeme aj v hotelových izbách. V určitých prípadoch slúžia aj na reguláciu klimatizačných zariadení. Takéto termostaty je možné programovať individuálne, podľa jednotlivých režimov.

Priemyselné termostaty: používajú sa pri vykurovaní väčších plôch, ako napríklad skladov alebo hál. Využívajú sa na vykurovanie, ale súčasne aj na chladenie jednotlivých priestorov. Je možné ich použiť tak vo vnútorných, ako aj vo vonkajších priestoroch. Vyrábajú sa vo viacerých prevedeniach – je možné ich umiestniť na stenu, do panelu či na lištu.

Podľa toho, k akému vykurovaciemu zariadeniu sa budú vzťahovať, možno termostaty rozdeliť na solárne termostaty, termostaty k plynovému kotlu (využívajú sa na ovládanie plynového kotla v domácnosti) a termostaty k podlahovému vykurovaniu.

Kvalitné termostaty za prijateľné ceny
Termostaty by v prvom rade mali pracovať správne. Vyplatia sa termostaty, ktoré majú LCD display, ktorý prináša viacero výhod. Jeho nespornou výhodou je to, že pri komunikácii s termostatom presne vidíte, aký program ste si nastavili, máte okamžité a presné informácie o tom, aká teplota sa v izbe nachádza a rovnako sa aj uľahčí komunikácia medzi vami a samotným vykurovacím zariadením. Žiadne výkyvy v zobrazovanej teplote nie sú prípustné a termostaty by mali zobrazovať len pravdivé informácie. Na stránke www.vykurovanie24.sk nájdete všetky informácie, ktoré by ste o termostatoch mali vedieť.