Spokojní dovolenkári v Bulharsku

Spokojní dovolenkári v Bulharsku

Ešte sme sa nespamätali z poslednej dovolenky a už si plánujeme ďalšiu. Čím skôr si ju zarezervujeme, tým lepšie destinácie a hotely sa nám ujdú. Tiež nie je od veci riadiť sa skúsenosťami iných turistov. Bulharsko navštevujú Slováci veľmi často, lebo je blízko a okrem priaznivých cien láka nádherným morom a horami.

Dovolenka v Bulharsku sľubuje príjemné teploty
Hoci Bulharsko nie je od nás tak veľmi vzdialené, jeho obyvatelia sa môžu tešiť až zo 180 slnečných dní v roku a, samozrejme, z mora. Relax na starostlivo udržiavaných plážach a priezračné more však nie sú jediným lákadlom pre turistov. Či už sa rozhodnú navštíviť krajinu autom, autobusom, alebo letecky, stále im ostane dosť voľných dní na to, aby si svoju dovolenku užili. Niekto si zvolí slnenie na pobreží, iný využije, že sa dostal na neznáme miesto, a púšťa sa do obdivovania miestnej architektúry a prírody. Podľa toho, akú lokalitu si pre svoju dovolenku v Bulharsku vyberiete, sa vás dotkne aj klíma. Väčšinou sa však možno tešiť na stredomorské alebo východoeurópske podnebie s príjemnými letnými teplotami okolo 30 °C. Ideálne podmienky pre každého, kto sa nerád škvarí vo vlastnej šťave. Letá sú suché a teplé, a pokiaľ do Bulharska necestujete len preto, aby ste sa okúpali v mori, od apríla až do septembra sa stretnete s priemernou teplotou 23 °C. Hoci je oficiálnym písmom krajiny cyrilika, určite sa tam nestratíte. Na veľa miestach sa dohovoríte po anglicky alebo dokonca i slovensky.

Čo v Bulharsku navštíviť
Počas dovolenky v Bulharsku toho môžete zažiť skutočne veľa. Ak natrafíte na folklórne podujatie, jarmok alebo festival, nechajte sa strhnúť prekrásnym spevom a tancom a pokochajte sa na tradičných bulharských krojoch. Zlákať vás tiež môžu tradičné národné jedlá a nápoje, medzi nimi kyslé mlieko, vína, na ohni pečené jahňacie mäso, šopský šalát, musaka alebo kebab. V Bulharsku sa dá najesť dosýta a za ceny, ktoré sa príliš nelíšia od tých našich. Dovolenkovať tu viete nielen v lete, ale tiež v zime. Ak radi lyžujete, navštívte napríklad Borovec alebo Bansko s výbornými svahmi. Kto miesto polihovania na pláži túži po akčnejšej dovolenke, môže sa vybrať preskúmať hory, rokliny alebo zátoky, a keďže v Bulharsku je množstvo minerálnych a liečivých prameňov, často navštevované sú aj kúpeľné strediská (Velingrad, Sandanski). Počas potuliek po krajine si neodpustite návštevu kláštora Rila, zaradeného do zoznamu UNESCO, hlavného mesta Sofie s množstvom historických pamiatok, ale aj módnych butikov, prístavu alebo Morského parku vo Varne, staručkých miest Sozopolu alebo Nesebaru. Ak sa rozhodnete pre leteckú last minute dovolenku v Bulharsku, to, čo pri jej kúpe ušetríte, môžete minúť na spoznávanie krajiny.