Zimné alebo celoročné pneumatiky?

Zimné alebo celoročné pneumatiky?

Každý, kto vlastní auto, pravdepodobne pozná zákony, ktoré sa týkajú starostlivosti o auto a jeho vedenia. Vie, kedy treba meniť letné pneumatiky za zimné a naopak, a kedy je výmena potrebná z hľadiska opotrebovanosti pneumatík. Niekto si chce svoje povinnosti uľahčiť a zaobstará si rovno celoročné gumy.

V zime na zimných gumách
Nie je ničím nezvyčajným vidieť zimné pneumatiky na vozidlách už v novembri. Hoci ešte začiatkom mesiaca môže byť počasie podobné babiemu letu, koncom novembra často priletí prvý sneh a na čelnom skle auta sa zaleskne mráz. Aby nás počasie neprekvapilo, zimné pneumatiky treba vytiahnuť ešte skôr, ako sa to počas dňa bude pohybovať okolo plus siedmich. V noci je teplota oveľa nižšia a šoférovať počas hmly alebo poľadovice na letných gumách nie je dvakrát bezpečné. Ak sa vaše zimné pneumatiky po rokoch opotrebovali, na ich nákup myslite dopredu, aby ste dlho nemuseli čakať na dodanie. Zimné gumy sa oproti tým letným líšia väčšou hĺbkou dezénu, väčšou mäkkosťou a lepšou priľnavosťou k vozovke, vďaka čomu nemáte problém ani s brzdením. Ak teda chcete prezúvať a nežijete v horských oblastiach, spravte tak určite už v polovici novembra. V autoservise vám gumy prezujú za približne 30 eur.

Výhody celoročných pneumatík
Ak ste typ šoféra, ktorý jazdí iba do práce a za blízkou rodinou, pravdepodobne budete spokojní aj s celoročnými pneumatikami. V zime a na jar nebudete musieť myslieť na povinnosť prezuť gumy. Samozrejme, pokiaľ bývate v horských oblastiach alebo často cestujete na služobné cesty po celej krajine, na celoročné pneumatiky sa radšej nespoliehajte. Celoročné pneumatiky obstoja na suchom i mokrom povrchu aj v lokalitách, ktoré sa istú dobu stretávajú so snehovou pokrývkou, nie však nadlho. Zvládnete cestu po tenkej vrstve snehu aj po blate a aj ovládanie vozidla bude jednoduché, napr. i pri brzdení. Celoročné gumy charakterizuje konzistentná priľnavosť na teplej aj studenej vozovke.