Stále iná obývačka vďaka záclonám

Stále iná obývačka vďaka záclonám

Aj malá obývačka môže v očiach druhých zažiariť, pokiaľ si ju vkusne zariadite. Keďže v jednoduchosti je krása, stavte najmä na účelné kusy nábytku a dekorácie obmedzte na minimum, nech vám malý priestor zbytočne nezapĺňajú. Určite však nezanedbajte výber textílií, ako sú vankúše, koberce či záclony. Vďaka nim obývačka získa zakaždým vlastnú tvár.

Moderné záclony v kvalitnom prevedení
Nenechajte vaše okná zívať prázdnotou. Mnohí si myslia, že je moderné mať veľké okná bez zbytočných doplnkov, pravda je však taká, že textílie náš domov zútulňujú a zbavujú nás ozvien. Podľa typu garniže či úchytky volíme aj typ záclon, resp. vzájomnú kombináciu záclon a závesov. K záclonám bez vzoru sa hodia závesy so vzormi aj bez nich, ale ak záclona obsahuje vzory, vždy je lepšie zvoliť si jednoduchší typ závesu s neutrálnym, resp. žiadnym vzorom. Momentálny trend preferuje hladké záclony bez vzoru siahajúce až po zem resp. 1 cm nad zem. Pre špecifické typy okien, ale i v prípade osobitého vkusu domácich je možné dať si záclony do obývačky ušiť na mieru. Vtedy je najdôležitejšia predstava o tvare a rozmeroch záclony, no určite s prihliadnutím na jej farby. Šitie záclon na mieru si nemusíte dohadovať iba u krajčírov, radi vám s tým pomôžu aj dizajnéri a krajčíri z konkrétnych predajní. Budete tak mať istotu, že sa nad vašou požiadavkou aj skutočne zamyslia a budú sa snažiť vyhovieť vám do takej miery, aby finálny výrobok naozaj vyzeral k svetu. Bežné krajčírstva v meste nemusia mať so šitím záclon také bohaté skúsenosti a s najväčšou pravdepodobnosťou spravia iba to, čo im prikážete. Ak chcete, aby vaše okná zdobili moderné záclony, vždy sa radšej obráťte na odborníkov v interiérovom dizajne, ktorí sledujú aktuálne trendy a nemajú problém vás od nemodernej predstavy odhovoriť.

Aké záclony vybrať do obývačky
Moderné záclony prekvapia materiálovým prevedením, ale i netradičnými strihmi, s ktorými sa možno pohrať aj vďaka ozdobným sponám na záclony. Ak hľadáte záclony špeciálne do obývačky, určite si vyberajte také, s ktorými bude miestnosť pôsobiť útulnejšie (dvojité riasenie je podmienkou, aby záclona pôsobila bohatým dojmom a okno zjemnila) a zároveň budú ladiť s farbou stien a doplnkov. Jednodielne záclony sadnú na malé okná, dvoj- a viacdielne záclony na väčšie okná, ale vždy vyberajte s ohľadom na to, ako často otvárate okná alebo balkónové dvere a či vám záclony nebudú príliš zavadzať a ničiť sa. Z praktických dôvodov je v prípade kombinácie okna a balkónových dverí dobré voliť prestrih tam, kde sa vychádza na balkón, aby sa cez dvere dalo bez prekážok prechádzať. Keďže moderné záclony sú vyrobené z príjemných materiálov, bez problémov cez ne prejde teplo z radiátora, ale vkusne nimi zamaskujete aj nevzhľadný radiátor.

Záclony sa do obývačky nevyberajú len na rok či dva, preto hľadajte nadčasové modely, ktoré nebude hanba mať na okne aj o pár rokov. Záclony krémové, biele, s leskom, bez lesku ale vždy siahajúce až po zem, sú štýlovým doplnkom každej modernej domácnosti a s obľubou sa kombinujú napríklad i s rímskymi roletkami. Vždy, keď dostanete chuť na zmenu, stačí obyčajná zmena záclon či ostatných textílií. Nie je treba zakaždým maľovať alebo kupovať nový nábytok.