Viete, akými spôsobmi je možné ošetrovať poťahy na sedačku tak, aby si svoju kvalitu udržali čo najdlhšie?

Viete, akými spôsobmi je možné ošetrovať poťahy na sedačku tak, aby si svoju kvalitu udržali čo najdlhšie?

Naše sedacie súpravy dostávajú často krát poriadne zabrať. Či už od našich ratolestí, domácich miláčikov alebo len tak, vďaka našej nešikovnosti. Obliatie sedačky tekutinou či zašpinenie jedlom je bežnou vecou. Aj keď sa akokoľvek snažíme, aby k ich zašpineniu nedošlo, každá sedačka si týmto procesom musím prejsť. Našim snom je, aby naša sedacia súprava vydržala ako nová čo najdlhšie. Aj keď nám nebude slúžiť nekonečne, vďaka správnemu prístupu dokážeme jej životnosť podstatne predĺžiť. Všetko však závisí od toho, z akého materiálu boli vyrobené poťahy na sedačku. Poťahy na sedačku predstavujú to, čo ako prvé uvidíme či ucítime na sedačke, keď sa jej dotkneme. Tvoria obalovú vrstvu sedačky a chránia ju pred vonkajšími podnetmi.

Ošetrovanie poťahov na sedačku podľa toho, z akého materiálu boli vyrobené

Každý materiál je svojský a má iné charakteristické vlastnosti. Platí tiež, že každý materiál sa ošetruje iným spôsobom. V nasledujúcom texte vám prinášame zoznam postupov, ktoré sa odporúča pri jednotlivých materiáloch použiť v prípade, ak chcete predĺžiť životnosť vašej sedacej súpravy.

1.    tkaniny – najčastejšie sú vyrobené zo syntetického materiálu. Poťahová látka je charakteristická hladkosťou, jemnosťou a stálosťou farieb. Existuje viacero druhov tkanín, čo má vplyv aj na ich čistenie. Niektoré typy tkanín sa dajú vyčistiť pomerne jednoducho, pri iných škvrny neodstraníme takmer vôbec. Niektoré tkaniny sú citlivé napríklad na škvrny od potravín, ktoré obsahujú rôzne farbiva. Mastnotu tiež nie je veľmi jednoduché odstrániť. Ak sa pokúsime odstrániť škvrny pomocou vody, na začiatku bude škvrna ešte viac viditeľná. Po zaschnutí však zmizne. Na tento typ poťahov na sedačky pomáha len mokré extrakčné čistenie. Ručné čistenie pomáha škrvny ešte viac zvýrazniť a rozptýliť nečistoty.

2.    mikroplyš – poťahy na sedačku vyrobené z mikroplyšu sú charakteristické vyššou hustotou a vlasovým povrchom. Takéto poťahy na sedačku sa čistia veľmi ľahko. Dokonca aj škvrny je možné odstrániť veľmi jednoducho. Mikroplyš sa neodporúča čistiť pomocou chemikálii, oplatí sa ostať pri klasickom mokrom čistení. Čistenie by sme však mali zopakovať viac krát.

3.    bavlna – poťahové látky vyrobené z bavlny sú charakteristické svojou hrúbkou – v porovnaní s ostatnými poťahovými látkami sú hrubšie. Čistenie bavlnených poťahov nie je veľmi jednoduché. Bavlnené poťahy sa odporúča čistiť navlhčenou hubkou, ktorou prejdeme po škvrne viac krát.

4.     koža – pri kožených sedačkách je veľmi dôležité pravidelne odstraňovať prach. Ošetrovať kožené sedačky sa odporúča pomocou mokrej handričky.