Silné magnety uľahčujú našu prácu

Silné magnety uľahčujú našu prácu

Fyzicky náročnú prácu už desiatky rokov zjednodušujú prístroje, ktoré sú však mnohokrát vcelku náročné na údržbu a ich používanie sprevádzajú tiež vysoké náklady. Našťastie existujú silné druhy magnetov, ktoré si poradia aj s oveľa väčšou váhou, ako je hmotnosť dospelej osoby.

Špeciálne tvary magnetov
Magnety môžu mať rôznu podobu. Pre akú sa rozhodneme, záleží len od druhu služby, ktorú od nich budeme potrebovať. Magnety v tvare kvádrov, kotúčov, tyčí alebo kruhov nachádzajú svoje uplatnenie v rôznych uzatváracích mechanizmoch, generátoroch, držiakoch a pod. Niektoré sú také silné, že v hŕbe iných predmetov dokážu vypátrať kovové predmety, ktoré tam nemajú čo hľadať, a účinne ich separujú. Využitie magnetov v priemyselnej sfére je teda nespochybniteľné. Ich pôsobenie je však veľmi účinné aj v senzoroch v autách, pri konštruovaní dvierok nábytku, pripevňovaní okenných sieťok proti hmyzu alebo čistení fontán. Domáci majstri ocenia, že si mocou magnetov dokážu upratať kovové predmety a prehľadne ich vo svojej dielni usporiadať. Ak však máte navyše aj estetické cítenie, s magnetickými kruhmi viete vytvárať napríklad štýlovú bižutériu. Silné magnety nám dokážu pomôcť aj v našich kanceláriách. Pomôžu pri výrobe praktických stojanov na perá, udržia pokope dokumenty povaľujúce sa na stole alebo vďaka nim nájdeme kovové predmety vždy na rovnakom mieste. Pri výbere magnetov sa orientujeme na základe ich tvaru, priemeru, hmotnosti a sily, no nepodceňujeme ani ich magnetizáciu a teplotné podmienky, v ktorých sú magnety schopné fungovať.

Magnety so silou koňa
Na dvíhanie ťažkých predmetov slúžia tzv. bremenové magnety. Tieto magnety sú také silné, že hravo unesú nielen váhu dospelého človeka, ale až 6 ton! Aby sme ich silu mohli využiť v praxi, nepotrebujeme na to prívod elektrickej energie, a tak vieme značne ušetriť, najmä ak tieto silné magnety používame v dielni denne. Manipulácia so železnými bremenami je rýchlejšia a bezpečnejšia, a hoci by sme čakali, že budú bremenové magnety veľmi ťažké, opak je pravda. Magnet s hmotnosťou 3 kg dokáže zdvihnúť až 100-kilové predmety a 19 kg magnet unesie až 600 kg! Pri lisoch, v zlievarňach alebo strojárenskej výrobe majú už preto magnety svoje stále miesto. Aj pri používaní bremenových magnetov však treba dávať pozor na maximálnu pracovnú teplotu, ktorú sú magnety schopné zniesť. Väčšina silných magnetov sa vyrába z odolného neodymu a dokáže 100 % fungovať až do teploty 80 °C. Lákajú aj z dôvodu, že sú bezúdržbové a jednoducho sa ovládajú prostredníctvom páky.