Umývať či neumývať – alebo čisté auto v zime

Umývať či neumývať – alebo čisté auto v zime

Zimné počasie je pre našich motorizovaných miláčikov to najhoršie obdobie. A pre nás, čo máme radi svojho miláčika čistého, je zima nočnou morou. Nasolené cesty a špina z nich môže pomaly poškodzovať lak a časti auta, ako sú podbehy, prahy a blatníky. Čisté auto je nie len vašou vizitkou, ale tiež vám dlhšie vydrží. Ako si ale v zime správne umyť auto, aby sme nenarobili viac škody ako osohu?

Čisté auto je nevyhnutným predpokladom k tomu, aby vám mohlo dlho a dobre slúžiť. A tiež k tomu, aby si udržalo hodnotu pri prípadnom predaji. Ideálne je, ak zveríte svoj automobil do rúk profesionálov, ktorí presne vedia, akú autokozmetiku použiť a poradia vám, čo váš plechový miláčik potrebuje. Na trhu je v posledných rokoch mnoho firiem, stačí si len vybrať. Pokiaľ nemáte čas, peniaze alebo chuť nechať si auto ošetriť od profíkov, máte ďalšie dve možnosti: autoumyváreň alebo staré dobré ručné umývanie pekne s vedrom, hubkou, voskom a leštičkou.

Kedy áno a kedy nie
Umyť auto v zime v autoumyvárni pri teplotách pod -5° C môže byť problém, pretože väčšine z nich zamrzne voda. Keď už si nejakú vyberiete, budete sa rozhodovať, aký program zvoliť. Tu sa rozhodne vyplatí nešetriť. Minimálne raz by v programe malo ísť o oplach zahrňujúci ošetrenie konzervujúcim voskom. Použiť umyváreň aj v mrazivých teplotách má však ešte jeden predpoklad – auto musí mať prevádzkovú teplotu. Prehriaty povrch totiž znamená šetrnejšie a efektívnejšie umytie. Navyše s vymrznutým automobilom nie je dobré vchádzať do umývačky, pretože by sa mohlo napríklad stať, že po dopade teplej vody z umyvárne na o niekoľko desiatok stupňov chladnejšie sklo by sklo proste prasklo. Je to otázka jednej sekundy a čelné sklo je zničené.

A ako často?
Ako často by sme mali v zimnom období auto umývať záleží na tom, či máme možnosť mať auto v garáži alebo či parkujeme vonku, kde je auto vystavené výkyvom počasia. Odporúča sa týždenné umývanie od nečistôt a raz mesačne dopriať vášmu miláčikovi poriadne navoskovanie. Tmely a nátery sú procedúra, ktorú je lepšie nechať na profesionálov aspoň raz za dva roky v závislosti na druhu, veku a používaní auta. Bez pravidelného čistenia a údržby interiéru i exteriéru je automobil omnoho náchylnejší na zafarbenie, popraskanie a olupovanie laku, aj na poškodenie vďaka UV žiareniu.

Ruky verzus technológia
Pokaľ chcete pre svoje auto tú najlepšiu starostlivosť, doprajte mu ručné umývanie. Ruky sa totiž dostanú takmer všade. Umývanie je tak omnoho dôkladnejšie než pri stroji, a navyše je aj šetrnejšie. Nemá totiž ako dôjsť k mechanickému oderu a poškodeniu laku. V zime je vhodné zvoliť ručné umývanie áut aj z toho dôvodu, že soli a nečistoty nalepené na aute vytvárajú silnú vrstvu, ktorá pri umytí kefami v klasickej autoumyvárni pôsobí ako abrazívum a môže vám silne poškodiť lak na aute. Preto je vhodné auto najskôr pred vojdením do umyvárne umyť silným prúdom vody, napríklad pomocou wapky. Tú však nemá človek vždy k dispozícii.

Pri vlastnoručnom umývaní auta na exteriér použite minimálne 3 vedrá – prvé so správnym autošampónom, ktorý je šetrný a bezpečný pre všetky povrchy a dva s čistou vodou. Vždy vyžmýkajte špongiu v prvom vedre, potom v druhom a následne v treťom s autošampónom a takto dokola, pokiaľ nebudete mať auto čisté. Začnite od strechy auta a pokračujte dolu, aby ste si neušpinili už umyté časti. Na ťažko prístupné miesta – ako medzery medzi nárazníkom, miesta okolo palivovej nádrže alebo prednú masku – využite mäkkú kefku bez kovových častí, aby ste si zbytočne neodreli lak. Na konci dôkladne auto opláchnite, uistite sa, že ste zmyli všetky čistiace prostriedky a nečistoty z povrchu. Potom použite tmel alebo vosk v spreji a auto preleštite utierkou z mikrovlákna – tá vaše auto pekne vyleští bez šmúh a zároveň nepoškriabe povrchovú úpravu.

Správne vysušenie je základ
V zime by sme mali na umývanie auta využívať chvíle, kedy sa teploty pohybujú aspoň okolo nuly. Vzhľadom k tomu, že moderné autá sú doslova prešpikované elektronikou, je to bezpečnejšie. Pokiaľ by ste v mraze umyli aj motor, mohlo by sa stať, že aj napriek jeho následnému naštartovaniu a zahriatiu by nemusel celý dobre uschnúť a potom by mohol nastať problém s elektroinštaláciou. Aj keď auto zaparkujeme do garáže, môže byť studená a všetky mokré časti nemusia uschnúť. Preto je vhodné si do garáže zabezpečiť ventilátor, ktorý vykúri garáž. Ideálnym pomocníkom môže byť teplovzdušný ventilátor Dyson AM09, ktorý má presné ovládanie. Požadovanú teplotu môžete nastaviť s presnosťou na jeden stupeň a inteligentný termostat ju tak udrží. Prúdenie vzduchu, oscilácia a teplota môžu byť nastavené pomocou diaľkového ovládania, ktoré je magneticky uložené na hornej časti zariadenia. Samozrejme, môžete tento dizajnový skvost potom využiť aj na prikurovanie v obytnej časti domu a v lete potom zasa ako klasický ventilátor fúkajúci chladný vzduch. Pokiaľ máte tú možnosť, absolvujte aj s čerstvo umytým autom nejaké tie kilometre, aby vám krásne uschlo. Rozhodne sa nebojte tu a tam poriadne stlačiť brzdový pedál. Na kotúčoch sa nebude usadzovať voda, čím sa zníži riziko ich korózie.

Nielen z vonku, ale aj zvnútra
Čistota by sa mala dodržiavať aj vo vnútri vozidla. Pretože dobre udržiavané auto je priamym odrazom osoby, ktorá ho šoféruje. V dobe snehových fujavíc sa na koberčeky nanáša sneh so soľou, ktorá zanecháva na podlahe a ďalších textilných častiach fľaky, pričom niekedy poškodí dokonca aj plastové súčiastky. Kúpte si kvalitné vlhčené utierky zvlášť na plastové časti interiéru, ako je palubná doska, volant a prahy. Poriadne umyte vnútornú stranu skiel prostriedkom na okná a potom vyleštite utierkou z mikrovlákna. A nakoniec povysávajte omrvinky a nečistoty z čalúnenia. Ideálne je použiť vysávač, ktorý odstraňuje aj chlpy po vašom zvieracom miláčikovi ako je bezkáblový ručný vysávač Dyson V6 Triggger +. Iste sa stane obľúbenou súčasťou výbavy vašej garáže vďaka úspore času a jednoduchej manipulácii v obmedzenom priestore. Navyše s ním skvele poriadite aj smeti po akejkoľvek ďalšej práci a autom ho môžete vziať so sebou kamkoľvek. Na jedno nabitie vydrží 20 minút prevádzky, takže môžete napríklad aj na výlete povysávať zo sedačiek omrvinky po deťoch a nemusíte čakať až sa vrátite domov, keď sa nečistoty poriadne roznesú po celom interiéri auta.

Po zime počkajte niekoľko týždňov, než zmiznú z ciest posledné stopy posypovej soli, a auto znovu dôkladne umyte. Zbavíte sa tak nadobro posledných čiastočiek soli a vyrazíte naproti jari s krásnym, čistým autom.