Dobre skrytý nepriateľ: prasknutou vodovodnou hadicou pretečie 1500 litrov za hodinu

Dobre skrytý nepriateľ: prasknutou vodovodnou hadicou pretečie 1500 litrov za hodinu

Najnebezpečnejším nepriateľom je vždy ten najlepšie ukrytý. Platí to aj v domácnostiach. Často nechávame v kúpeľni, záchode či v kuchyni bez povšimnutia tikať časovanú bombu. Zabúdame totiž na vodovodné hadice. Prasknutou gumovou hadicou pritom vytečie až 1500 litrov vody za hodinu. A také množstvo už dokáže spôsobiť poriadnu potopu.

Od niekoľkých stoviek až po desiatky tisíc eur sa môžu vyšplhať náklady na opravy vytopeného bytu či domu. Takzvané vodovodné škody pritom podľa najväčších slovenských poisťovní patria medzi najčastejšie hlásené škodové udalosti – napríklad poisťovni Allianz ich každý rok nahlási sedem- až osemtisíc klientov, čo znamená len v tejto poisťovni približne 20 vytopených domácností denne. Priemerná výška takejto škody v domácnosti je podľa ich tlačovej hovorkyne 235 eur. Jednou z častých príčin sú práve prasknuté vodovodné hadice. Dá sa takýmto situáciám zabrániť? Odborníci tvrdia, že áno.

Nie je hadica ako hadica
Viete, aký typ vodovodných hadičiek ste si zaobstarali do domácnosti? V podstate to môže byť jeden z troch druhov: v slovenských domácnostiach sú najrozšírenejšie gumené a silikónové hadice opletené hliníkovým alebo nerezovým lankom, relatívnou novinkou na slovenskom trhu sú hadice vyrobené z nerezového vlnovca.
Ak máte hadice opletené hliníkom, koledujete si o veľký problém. Najstarší typ hadíc v slovenských domácnostiach je zároveň aj tým najnebezpečnejším. Rozoznáte ho tak, že hliníková hadica zanechá pri odretí stopu. Ak máte doma hadice opletené nerezom, pravidelne ich kontrolujte. Aj keď sa nazývajú „pancierové“, ku spoľahlivosti panciera majú naozaj ďaleko – nerezový je iba vonkajší obal, vnútro je z gumy alebo silikónu. A to sú materiály, ktoré – či sa vám to páči alebo nie – sa časom opotrebujú. Ich životnosť sa pohybuje od piatich do desiatich rokov, podľa toho, akému prostrediu sú vystavené. Nenechajte sa preto upokojiť tým, že zvonka vyzerajú neporušene – vnútri sú vystavené tlaku vody a zmene teplôt, ktoré môžu časom gumenú alebo silikónovú hadicu doslova roztrhnúť. To sa nestane v prípade hadíc Flexira z nerezového vlnovca, ktoré sú vďaka svojej konštrukcii z chirurgickej ocele voči týmto vplyvom imúnne. Výrobcovia im udávajú životnosť rovnú životnosti samotnej budovy. Stačí ich teda vymeniť raz a na ďalších 100 rokov máte pokoj.

Pozor na čistiace prostriedky a mokré handry
Či už máte hadicu opletenú nerezom alebo hliníkom, nezabudnite pravidelne kontrolovať jej povrch – ak uvidíte alebo zacítite čo i len jeden pichľavý drôtik, okamžite hadicu vymeňte. Aj malý kaz dokáže spôsobiť katastrofu. Vonkajšiemu poškodeniu môžete zabrániť tým, že hadicu nebudete vystavovať napríklad vlhkosti alebo zbytočnému ohýbaniu. Nebezpečný býva predovšetkým kontakt so saponátmi a čistiacimi prostriedkami. Vlhká handra zavesená na hadici, aby sa usušila, či čistiace prostriedky, ktoré sa pod drezom hadičky dotýkajú, ju môžu poriadne poškodiť. Aj z novej hadice tak môžete za niekoľko mesiacov spraviť tikajúcu bombu. Ak máte hadicu z nerezového vlnovca, môžete byť bez starostí. Špeciálne opláštenie totiž chráni hadicu pred čistiacimi prostriedkami, a to aj tými na báze chlóru. Navyše, inovatívna úprava materiálu umožňuje hadicu ohýbať bez poškodenia.

Nebojte sa investovať
Každá domácnosť má najmenej šesť vodovodných hadičiek. Výmena jednej stojí pár eur, u tých najkvalitnejších musíte počítať s tým, že si nejaké to euro priplatíte. Ide pritom iba o zlomok financií v porovnaní so škodami, ktoré dokáže prasknutá vodovodná hadica spôsobiť.

redakcia

Posvieťte si na časovanú bombu pod umývadlom

Vytopený byt či dom patria medzi najčastejšie škodové udalosti. Iba poisťovne ich denne evidujú asi sto. Ak nechcete byť súčasťou štatistík, skontrolujte, v akom stave sú vaše vodovodné hadičky. Prejdite po hadičke prstami. Keď zacítite pichľavé lanko alebo stvrdnutú a neohybnú gumu, môžete mať problém. Vymeniť vodovodnú hadičku pritom vôbec nie je také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak sa vám nechce volať inštalatéra a ručná práca vám ide od ruky, ponúkame vám postup v niekoľkých krokoch.

Krok 1. Na výmenu vodovodných hadičiek budete potrebovať dva špeciálne kľúče: nástrčný kľúč na uvoľnenie hadičiek pod umývadlom a stranový kľúč na ich odpojenie od batérie.
Krok 2. Nezabudnite zastaviť vodu, a to buď zavretím rohového ventilu pri umývadle alebo zastavením vody v celom byte či dome. Skôr ako sa pustíte do výmeny hadičiek, vypustite zvyšok vody z kohútika. Uvoľnite hadičky pod umývadlom, použite pri tom nástrčný kľúč.

Krok 3. Odmerajte dĺžku hadičky a vnútorný priemer závitu. Merajte pri závite s maticou. Vodovodné hadičky sú označené buď G 3/8″ (tie potrebujete vtedy, ak ste namerali vnútorný priemer závitu 16,7 mm) alebo G 1/2″ (tie potrebujete vtedy, ak má vnútorný priemer závitu 21 mm). Ak je zakončenie vašej hadičky neštandardné, dá sa k nemu zakúpiť redukcia. Ak sa obávate, či budete vedieť vybrať správnu hadičku, jednoducho si do obchodu vezmite tú starú. Personál vám s výberom určite poradí.

Krok 4. S týmito informáciami sa vyberte do obchodu. V hobby marketoch nájdete hadičky vyrobené z troch druhov materiálu: plastové a silikónové opletené nerezom alebo hadičky vyrobené z nerezového vlnovca flexira, teda vlastne z chirurgickej ocele. Rozdiel je v bezpečnosti a životnosti materiálu. Pri prvých dvoch budete musieť hadičky občas skontrolovať, aby ste sa uistili, že nejavia známky poškodenia. Hadičky z nerezového vlnovca flexira vám vďaka použitému materiálu a technológii výroby vydržia v nezmenenom stave dvakrát tak dlho ako váš dom.

Krok 5. Nové hadičky najskôr priskrutkujte do batérie. Dajte si pritom pozor, aby ste nezamenili teplovodnú hadičku so studenovodnou. Závity opatrne pritiahnite kľúčom. Potom priskrutkujte hadičky pod umývadlom a pritiahnite kľúčom i tie. Hotovo! Podobným spôsobom viete vymeniť aj hadičky vedúce do WC, umývačky riadu či pračky. Ak si však nie ste istý postupom, privolajte si radšej na pomoc odborníka.