Ako ušetríte bez toho, aby ste sa obmedzovali

Ako ušetríte bez toho, aby ste sa obmedzovali

Peňazí nikdy nie je dosť. Na druhú stranu, keď nás pritlačí núdza, skôr premýšľame nad tým, kde si požičať, než aby sme menili svoje návyky s cieľom ušetriť peniaze. Nie je potom prekvapujúce, že väčšina Slovákov žije na dlh. Bez ohľadu na to, v akých pomeroch žijeme, takmer vždy je z čoho ušetriť. A to dokonca bez radikálnych zmien a bez toho, aby sme si priveľmi upierali z pôžitkov.

Nákup potravín
Vyhnúť sa impulzívnemu nákupu potravín je ťažké. Práve takéto nákupy sú však vždy najdrahšie – a väčšinou aj zbytočné. Ak sa vyberiete na nákup s prázdnym žalúdkom, je len malá šanca, že nakúpite s rozumom. Pred tým, ako vyrazíte, si preto dajte niečo pod zub a popri tom si urobte nákupný zoznam. Počas nákupu sa ho snažte neprekročiť o viac ako dve-tri položky. Po zaplatení si nezabudnite skontrolovať bloček. Budete prekvapení, koľkokrát vám zarátali inú sumu za tovar, ako ste očakávali. Akciové ponuky sa občas menia rýchlejšie než ceny na pultoch, ktoré vidí zákazník. Okrem toho, aj pokladník sa môže pomýliť. Buďte asertívny a tovar v takomto prípade hneď vráťte.

Auto
Zamyslite sa nad tým, ako často jazdíte autom a či by ste občas namiesto šoférovania nemohli využiť MHD. Na malý nákup do lekárne alebo do potravín môžete predsa prejsť aj pešo. A čo tak vyskúšať jeden deň v týždni odviezť sa do práce na bicykli? Zdravotné piatky by prospeli nielen vášmu rozpočtu, ale aj kondícii. Ak už sedíte za volantom, nesnažte sa prekračovať rýchlosť za každú cenu. Pomalšia jazda znamená nižšiu spotrebu, a teda aj ušetrené peniaze. Ak sa budete ponáhľať pomaly, môžete za rok ušetriť v závislosti od typu vozidla až 500 eur.

Domáce spotrebiče
Koľko spotrebičov máte aktuálne v zásuvke v pohotovostnom režime? Ak odpojíte všetko, čo aktuálne nepoužívate, ušetríte 5 až 10 percent energie. Pozor si dajte hlavne na nabíjačky z telefónov. Veľmi praktické sú v tomto prípade rozdvojky s vypínačom. Ďalej platí, že špinavý alebo zanesený spotrebič potrebuje na chod až o polovicu viac energie, než čistý. Platí to najmä o sporáku, rýchlovarnej kanvici, ale aj mikrovlnke. Mimochodom, mikrovlnka je pomerne nákladný spotrebič, bez ktorého sa dá pohodlne zaobísť. Ohrievať sa predsa dá aj na sporáku, a rozmrazovanie je ďaleko lacnejšie, ak veci vyložíte z mrazničky skôr.

Relax
Naozaj potrebujete 150 televíznych kanálov? Urobte si revíziu, čo kto doma pozerá a možno nenarátate ani desať programov. Ak je to tak, dohodnite sa s poskytovateľom TV na nižšom balíku služieb, alebo zvážte iné ponuky. Pokiaľ vám chodia na e-mail ponuky zľavových portálov, odhláste sa a bude sa vám ľahšie odolávať pokušeniam na rôzne pobyty, ktoré nie vždy stoja za to, alebo na veci, ktoré si nemôžete dovoliť a kúpite ich len preto, že sú v zľave.

Rodinné financie  
Človek by mal každý mesiac odložiť v priemere 10 percent príjmov ako rezervu v prípade núdze. Najmä pri nižších príjmoch sa toto percento môže zdať vysoké, väčšinou to však nie je nič nemožné. Pokiaľ peniaze odložíte hneď po výplate, povedzme na zvláštny podúčet alebo nejaký druh sporenia, na konci mesiaca zistíte, že ste sa pohodlne zaobišli aj bez nich.

Rušíte poistku?
V snahe ušetriť rýchlo a jednoducho niektorí ľudia rušia svoje poistné zmluvy. V tomto prípade sa však vyhnite urýchleným rozhodnutiam. „Pri poistení nehnuteľnosti alebo životných poisteniach nikdy nie je na škodu prejsť si s odstupom času zmluvné podmienky a vykonať potrebné zmeny. Ale zrušenie zmluvy, najmä takej, ktorá bola uzatvorená na dlhšie obdobie, môže byť veľmi nevýhodné,“ upozorňuje Martina Cvachová, hovorkyňa poisťovne Groupama. Rušiť, alebo naopak, vôbec neuzavrieť povinné zmluvné poistenie auta alebo havarijné poistenie je hazard, ktorý vás môže stáť veľa peňazí. Svoje výdavky preto kontrolujte s rozumom, aby ste v konečnom dôsledku nestratili viac, než ušetríte.