Keď si už chcete požičať, tak s rozumom a od seriózneho poskytovateľa!

Keď si už chcete požičať, tak s rozumom a od seriózneho poskytovateľa!

Aktuálna situácia na finančnom trhu praje úverom. Úrokové sadzby atakujú historické minimá a ľudia majú na to, aby si požičali. Netreba však strácať obozretnosť.

Platy idú nahor, ekonomike sa darí, úroky padajú nadol. To všetko sú faktory, ktoré vytvárajú predpoklady na to, aby ste si mohli požičať výhodnejšie, ako kedykoľvek predtým. Pôžičiek je však už také množstvo, že začína byť pre bežného človeka ťažké zorientovať sa v nich. Pomýliť sa pritom dá veľmi jednoducho a dôsledky môžu byť nielen finančného charakteru.

Pozerajte nielen na výšku splátky, ale aj na preplatenie úveru
Veľa ľudí robí základnú chybu v tom, že sa pozerá len na výšku mesačnej splátky. Áno, je to samozrejme dôležité a nikdy by ste si nemali požičať tak, aby ste splácali mesačne na dlhy viac ako 30 % svojho čistého príjmu. No dôležitá je aj celková výhodnosť úveru.

Platí to o to viac dnes, kedy sa opticky úrokové sadzby zdajú na prvý pohľad extrémne výhodné. Málokto rieši napríklad to, či má jeho spotrebný úver úročenie 6,9 % alebo 7,9 %, najmä ak je rozdiel v mesačnej splátke len zopár €.

Problémom však je, že aj takýto malý detail vie napríklad pri 60 mesačných splátkach spraviť rozdiel aj niekoľko stoviek €. Kto si chce požičať rozumne a čo najvýhodnejšie, mal by vždy zobrať do ruky kalkulačku a vyrátať si, koľko dokopy za úver zaplatí. Od výslednej sumy potom odrátajte pôvodnú sumu pôžičky a dostanete výšku preplatenia úveru.

Dajte si pozor na poplatky
Ešte aj dnes sa nájdu poskytovatelia, ktorí si vypýtajú za vybavenie online pôžičky poplatok vopred. Nehovoríme o poplatku za poskytnutie úveru, ktorý sa platí bankám po jeho schválení a vyplatení. Máme na mysli poplatky, ktoré sa účtujú ešte pred schválením žiadosti o úver.

Takéto poplatky boli v minulosti bežné najmä pri niektorých nebankových pôžičkách a zväčša si ich účtovali obchodní zástupcovia nebankovky. Dnes si poplatky vopred pýtajú zväčša už len ľudia z pochybných inzerátov, ktorí sľubujú vybavenie pôžičky od súkromného investora. Naša rada samozrejme znie: vopred nič neplaťte.

Treba si však dať pozor aj na iné typy poplatkov. Môže ísť o poplatok za poskytnutie pôžičky v hotovosti, poplatok za osobné vyberanie splátky či poplatok za predčasné splatenie úveru. Na všetky si dajte pozor a vyhnite sa takému úveru, ktorý takéto poplatky obsahuje.

Porovnávajte, porovnávajte, porovnávajte
Bez poctivého porovnania nie je možné nájsť najlepší úver. Určite neberte prvú ponuku, na ktorú narazíte, nech sa zdá akokoľvek na prvý pohľad výhodná. Vždy vyberajte z viacerých možností, pričom základom je jednotlivé pôžičky porovnávať. Problémom však môže byť, že bežný laik sa v celom spektre pôžičiek nemusí orientovať.

Ak hľadáte niekoho, kto vám pomôže, odporúčame portál Hyperfinancie.sk. Dá sa tu nájsť rýchla pôžička z nebankovej spoločnosti, ale aj bankový úver na čokoľvek. Vďaka jednoduchému online nástroju si viete za pár sekúnd vyfiltrovať také úvery, aké hľadáte a viete si ich navzájom porovnať. Vybrať si ten najvýhodnejší je potom už hračka.

A to najdôležitejšie na záver: seriózny poskytovateľ = nízke riziko problémov
Prednosťou špecializovaného portálu Hyperfinancie.sk je skutočnosť, že všetky úvery, ktoré tu nájdete, sú len od serióznych poskytovateľov. Pri žiadnej pôžičke vás nečakajú nepríjemné prekvapenia v podobe skrytých poplatkov, ručenia nehnuteľnosťou pri malom úvere alebo neférových podmienok splácania.

Naopak, portál spolupracuje len s overenými a známymi veriteľmi a poskytovateľmi úverov. Či už ide o banky alebo nebankové spoločnosti, máte istotu, že hneď na úvod sa dozviete všetky dôležité informácie. Ak si chcete požičať rozumne a seriózne, Hyperfinancie.sk sú ideálnym miestom, kde sa dá nájsť online pôžička na mieru.