Blíži sa leto. Viete sa ubrániť pred teplom?

Blíži sa leto. Viete sa ubrániť pred teplom?

Síce je to iba bláznivé aprílové počasie, no teplomery nemajú pocit, že prišla jar, ale rovno leto. A nielen teplomery, aj meteorologické stanice, ktoré hlásia rekordné teploty, ktoré neboli pokorené desiatky rokov. Ak nemáte klimatizáciu, ubrániť sa proti teplu nemusí byť úplne jednoduché. Viete ako na to? Pripravte do boja rolety, ventilátor, ale aj zopár trikov.

Účinné je aj zateplenie
Proti teplu je účinné aj zatepľovanie domov, nielenže vám pomáha proti únikom tepla v zime, ale v lete dokáže stabilizovať aj vnútornú teplotu. Čo je v paneláku veľmi príjemný vedľajší efekt hlavne počas horúcich mesiacov.

Majte zatiahnuté
Počas dňa je najlepšie sa doma zadebniť – zatiahnite žalúzie, neotvárajte okná, balkónové dvere nechajte zatvorené, rozprestrite markízu na balkóne a uvidíte, že vnútorná teplota bude príjemnejšia. Veľkú výhodu získate, ak máte vonkajšie žalúzie, ktoré vám pomôžu vytvoriť medzi oknom a vonkajšou horúčavou vzduchová bublinu, ktorá je skvelou izoláciou.

Vetrajte iba v noci
Ľudia sú tak nejako intuitívne zvyknutí vetrať, keď je v miestnosti teplo. Lenže vetranie je zbytočné, ak je vonkajšia teplota vyššia ako vnútorná. Jediné, čo vetraním počas dňa dosiahnete je, že budete mať doma ešte teplejšie. Aj preto vetrajte iba večer alebo skoro ráno, keď je vonkajšia teplota nižšia ako tá vnútri.

Použite trik s ventilátorom

Ventilátor vás môže dočasne schladiť, no nie je to žiadne systémové riešenie, ktoré zníži teplotu v celej miestnosti. Až dovtedy, kým pred neho nepostavíte misku s kockami ľadu. Takto môžete pomerne účinne zraziť teplotu v byte.

Vyberte si vhodnú posteľnú bielizeň
Ak počas letnej noci nedokážete zaspať, možno bude problém aj v posteľnej bielizni, ktorú používate. Zabudnite na zimný paplón, použite tenký letný prípadne do obliečky môžete obliecť iba deku. Vyberajte si však obliečky aj plachty z ľahkého materiálu – ľan či chladivý satén. Ak sa tohto budete držať, leto prežijete aj bez toho, aby vám chýbala klimatizácia.