Materiály na loptu „Brazuca“ sa zrodili v laboratóriách firmy Bayer

Materiály na loptu „Brazuca“ sa zrodili v laboratóriách firmy Bayer

V povedomí verejnosti sa Bayer spája so svetom športu najmä vďaka nemeckému futbalovému mužstvu Bayer 04 Leverkusen. V skutočnosti je tých väzieb ešte omnoho viac. Sú nimi predovšetkým materiály vyvinuté v laboratóriách Bayer MaterialScience, ktoré budú hviezdiť aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo futbale.

S najväčšou futbalovou udalosťou – FIFA World Cup, sa už tradične spája uvedenie novej oficiálnej futbalovej lopty, s ktorou sa hrajú zápasy počas celých majstrovstiev sveta. Lopta má zakaždým nielen nové meno, ale vďaka inovovanej technológii výroby aj vylepšené vlastnosti. Na vývoji týchto vyspelých futbalových lôpt už viac ako 30 rokov spolupracujú spoločnosti Adidas a Bayer MaterialScience.

„Brazuca“ predčila očakávania
Hviezdou tohtoročných futbalových majstrovstiev sveta FIFA World Cup 2014 bude lopta „Brazuca“, ktorá podľa laboratórnych testov spĺňa alebo dokonca prekračuje všetky štandardy futbalovej asociácie FIFA. Túto loptu testovalo viac ako 600 profesionálnych futbalistov, vrátane hviezd ako Lionel Messi, Bastian Schweinsteiger a Zinedine Zidane. Hráči z 30 tímov a z 10 krajín sveta otestovali loptu „Brazuca“ vo všetkých podmienkach, ktoré sa pod holým nebom môžu vyskytnúť a ich hodnotenie bolo veľmi pozitívne: „Brazuca“ je ešte stabilnejšia a guľatejšia ako jej predchodkyne, za čo vďačí povrchovej štruktúre, ktorá pozostáva len zo šiestich panelov. Vylepšené bolo ovládanie a dotyk s loptou. „Toľko vyzdvihované vlastnosti lopty ‘Brazuca’ možno pripísať najmä jej vonkajšiemu povrchu, ktorý pozostáva z piatich polyuretánových vrstiev,“ vysvetľuje projektový manažér Thomas Michaelis zo spoločnosti Bayer MaterialScience. „Tieto vrstvy zlepšujú trvácnosť a elasticitu povrchu lopty, takže vďaka nim lopta po strele získa opäť svoj pôvodný tvar. Zároveň zabezpečujú optimálny kontakt s loptou a zabraňujú absorpcii vlhkosti.“


Vývoj futbalovej lopty

Medzníkom vo vývoji futbalových lôpt sa stali polyuretánové materiály spoločnosti Bayer. Práve tieto materiály dodávajú modernej lopte dokonalý vzhľad a vynikajúce vlastnosti, ktoré hráčom umožňujú presne nahrávať a zabezpečia, že lopta pri strele na bránu letí priamo. Pri kožených loptách, ktoré sa používali v minulosti, sa často vyskytovali problémy s nasiakavosťou a veľkou váhou lopty. Lopta schválená oficiálnym organizátorom Majstrovstiev sveta vo futbale musí vážiť presne v rozmedzí 420 až 445 gramov. Produkty z pravej kože túto požiadavku už jednoducho nedokážu splniť. Vždy bolo potrebné jednotlivé diely veľmi náročne triediť a preberať, aby bola celková konečná hmotnosť presne podľa požiadaviek. Príchodom syntetických materiálov sa to zmenilo. Hmotnosť panelov vyrazených z týchto materiálov bola takmer na gram rovnaká. Stačilo ich zošiť dohromady a lopta bola hotová. „Bol to obrovský posun vpred smerom k efektívnej výrobe. Vďaka syntetickým materiálom sa podarilo znížiť aj absorpciu vody,“ dodal Thomas Michaelis na margo vývoja futbalovej lopty.

Lepšie výkony aj vďaka obuvi a oblečeniu
Obdivuhodné športové výkony môžeme obdivovať aj vďaka športovému oblečeniu a obuvi vyrobených z inovatívnych materiálov spoločnosti Bayer MaterialScience. Legendárnym príkladom sú ľahké a odolné kopačky Samba Copa Mundial od spoločnosti Adidas. Vyrábajú sa už vyše 30 rokov a k dnešnému dňu sa ich predalo viac ako desať miliónov párov. Sú to najúspešnejšie kopačky v histórii futbalu. Hrávali v nich futbaloví velikáni ako napríklad Franz Beckenbauer, Michel Platini alebo Karl-Heinz Rummenigge. Výskumníci spoločnosti Bayer vyvinuli svojho času nový druh materiálu špeciálne pre tieto kopačky.

Aj iné časti tela profesionálnych futbalistov chránia materiály spoločnosti Bayer. Veľa hráčov používa špeciálnu kompresnú spodnú bielizeň, ktorá zlepšuje držanie tela športovca a zabraňuje predčasnej únave. Prispieva dokonca aj k zlepšeniu sily a výdrže. Tajomstvo tohto oblečenia je ukryté v elastických pásoch vyrobených zo špeciálneho materiálu od spoločnosti Bayer. Keď sa elastické pásy natiahnu, materiál uschová energiu a športovcovi ju vráti vtedy, keď sa opäť začne pohybovať. Tlak zároveň zabraňuje neželanému chveniu svalov, ktoré môže mať negatívny vplyv na výkon športovca.

Inovatívne materiály pomáhajú aj fanúšikom

Inovácie spoločnosti Bayer však neprinášajú výhody len športovcom. Zvýšia takisto pohodlie divákov na Majstrovstvách sveta vo futbale. Ako príklad môžeme uviesť odolnú a priehľadnú strechu vyrobenú z plastového materiálu Makrolon, ktorá zakrýva štadión v meste Brasilia, ale tiež hmatateľné podlahové značenie, ktoré spoľahlivo prevedie nevidiacich návštevníkov celým štadiónom.