KLIEŠŤOVÁ SEZÓNA V PLNOM PRÚDE – CHRÁŇTE SVOJE PSY A MAČKY!

KLIEŠŤOVÁ SEZÓNA V PLNOM PRÚDE – CHRÁŇTE SVOJE PSY A MAČKY!

Tohtoročný veľmi skorý príchod jari prináša so sebou okrem krásneho slnečného počasia aj niekoľko nebezpečenstiev pre našich domácich miláčikov. Ak k tomu pridáme fakt, že aj zima bola mierna a tým pádom tradiční škodcovia a parazity nevymrzli, tak hrozba výskytu kliešťov v prírode je viac ako aktuálna. S príchodom teplejšieho počasia sa výskyt kliešťov v prírode znásobil a sú tak hrozbou nielen pre našich domácich miláčikov, ale aj pre nás. Ich výskyt je vďaka počasiu oveľa intenzívnejší a šanca infikovania oveľa väčšia.

V dnešnom svete sa často stretávame s rodinami, ktorých súčasťou sú domáce zvieratá – najmä psy a mačky. Chovatelia a ich miláčikovia žijú v blízkom kontakte, najmä pre deti je psík alebo mačička milým spoločníkom a kamarátom na hranie. A práve toto je dôvod, prečo by sme nemali podceňovať ochranu domácich zvierat pred najčastejšími vonkajšími parazitmi ako sú kliešte a blchy, neskôr sa k nim pridajú aj komáre. Práve v týchto teplých jarných dňoch je dôležité nezabudnúť na prevenciu pred napadnutím takýmito parazitmi a čo najskôr chrániť svoje zvieratko a poskytnúť tak aj jemu komfort z vychádzok a pobytu a v prírode.

Vieme, že výskyt kliešťov obyčajne začína v skorých jarných mesiacoch a končí na jeseň. Avšak pod vplyvom globálneho oteplenia sa tento interval predlžuje a bežne môžeme nájsť kliešťa na psoch a mačkách aj v novembri, decembri, či februári. Infikovaný kliešť je pre zvieratá veľmi nebezpečný. Prenáša mnohé nebezbečné infekčné choroby (napr. borelióza, babezióza, ehrlichióza, riketsióza). Niektoré z týchto chorôb sú dokonca prenosné na človeka.

Podobným prípadom nebezpečného parazita je blcha, ktorá v dospelosti dokáže naklásť až 1500 vajíčok za mesiac a schopnosť jej rozmnožovania je veľmi veľká. Bytové zvieratá často prinesú domov blchy a tie sa v domácom prostredí rýchlo množia. Bytové zvieratá prinášajú blchy domov, a v domácom prostredí sa tieto parazity rýchlo množia. Pri bytových zvieratách, ktoré si prinesú blchy domov, je miestom jej rozmnožovania prostredie, kde sa zviera nachádza (napr. koberec, pelech, deky, kreslá a pod). Blchy spôsobujú zvieratám rôzne zdravotné problémy, ako sú napr. alergia na blšie uhryznutie alebo prenos pásomnice psej. Preto je vhodné psy a mačky odblšovať a odčervovať súčasne.

Aj komáre a bodavé muchy môžu domácemu miláčikovi spôsobiť veľmi nepríjemné ochorenia – najčastejšou je dirofilarióza – „srdcová a podkožná červivosť“. V posledných rokoch je bežným javom, že chovatelia v lete cestujú na dovolenky do zahraničia spolu so svojím psom. Netreba zabúdať na to, že v týchto teplejších exotickejších končinách Európy striehnú na nášho psa aj ďalšie parazity, ktoré si môže priniesť ako neželaný darček domov. Ich napadnutie môže spôsobovať závažné ochorenia, ktoré môžu byť prenosné aj na človeka.

MVDr. Branislav Bajužík radí chovateľom, ako zabrániť zdravotným problémom psov a mačiek, ktoré môžu spôsobiť vonkajšie parazity: „Chovateľom odporúčam dve možnosti. Jednou je použitie antiparazitných obojkov s dlhou účinnosťou 7 až 8 mesiacov. Druhou možnosťou je pravidelná aplikácia spot-on preparátov (tzv. pipetky) – kvapka na kožu. V tomto prípade je potrebné dodržiavať správnu frekvenciu opakovaného aplikovania a to je 1x mesačne.“

Dnes je už na trhu niekoľko kvalitných antiparazitných prípravkov, ktorými viete bezpečne chrániť svojich domácich miláčikov pred neželanými parazitmi. Obojky, ktoré dostanete kúpiť v obchodoch s chovateľskými potrebami alebo u svojho veterinára, už majú schopnosť dlhodobo chrániť zviera, sú vodeodolné, vhodné aj pre šteňatá a mačiatka a veľmi spoľahlivo odpudzujú a zabíjajú kliešte a blchy. Rovnako je to aj s používaním pipetiek (spot-on prípravkov), ktorých účinok je jeden mesiac, preto treba myslieť na pravidelnú aplikáciu tohto prípravku na kožu zvieraťa. Pipetky spoľahlivo odpudzujú kliešte, komáre a bodavé muchy ešte predtým, ako sa prisajú alebo poštípu.

Prevencia je najlepším riešením, ako uchrániť naše domáce zvieratá od nebezpečných parazitov a najmä od chorôb, ktoré prenášajú. Vyhneme sa tak prípadnej liečbe, ktorá býva komplikovaná, finančne náročná a niekedy až nemožná. Zároveň chránime aj seba a ostatných ľudských členov rodiny – ak totiž príde ku kontaktu parazita vegetujúceho na tele domáceho zvieraťa s človekom, môže prísť k prenosu niektorých chorôb aj na človeka. Ochranou psov a mačiek majitelia chránia zároveň aj seba.

Vydal:
Bayer s r.o. Bayer Healt Care, Animal Healt, Siemensová 2717/4, Praha 5, 155 80, Česká republika, Tel.: +420 266 101 471 Fax: +420 266 101 495, sk.veterina@bayer.com