Prečo vsadiť na kvalitné oblečenie a ako sa oň správne starať?

Prečo vsadiť na kvalitné oblečenie a ako sa oň správne starať?

Asi každý pozná to známe príslovie: „Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci.“ Platí to najmä pri oblečení, ktoré si obliekame denne do práce a zvlášť v prípade, keď si naša pracovná pozícia vyžaduje nosiť oblek. Kvalitnejší, vzhľadnejší a prípadne odolnejší materiál, ideálny strih a s tým súvisiace uznanie okolia je potom zadosťučinením našej vyššej investície do lepšieho šatníka. Aké oblečenie uprednostniť a ako sa o neho starať prezradí Andreas Kreutz z Tailor Made Boutique.

Vsaďte na kvalitu
Nedajte sa zlákať vysokými zľavami, ak sa netýkajú práve toho, čo potrebujete a čo vám bude úplne vyhovovať. V opačnom prípade budete mať skriňu plnú „výhodne nakúpených“ kúskov, ktoré aj tak nosiť nebudete. Správnym výberom a kúpou vhodného a kvalitného oblečenia si môžete vystavať šatník, ktorý nepotrebuje extrémne veľa kusov, ani veľmi častú obmenu, čím v konečnom dôsledku ušetríte. Je to dôležité hlavne vtedy, keď sa denne stretávate s klientami, vediete dôležité porady, či večeriate s firemnými partnermi. „Uprednostnite kvalitné oblečenie pred navonok výhodnou cenou. Platí to vo všetkých sférach, či už pôsobíte v kreatívnej agentúre, kde si môžete dovoliť kombináciu saka a neformálnych nohavíc, alebo vo finančnom biznise, kde je oblek zaužívanou nutnosťou.“ – dopĺňa Andreas Kreutz.

Vhodný výber je dôležitý
Asi nejeden muž sa od mladého veku stretával s mylným pravidlom rodičov, ktorí mu vraveli „kúpime Ti radšej väčšie číslo, veď do toho dorastieš“. Možno si preto mnohí zvykli, že je normálne, ak majú pridlhé rukávy, či nohavice, alebo sako, ktoré vyzerá skôr ako vrece zemiakov. Hlavne, že cena bola „dobrá“. Zabudnite teraz na všetky zlé rady vášho okolia a dajte si poradiť od odborníka. Ako prezrádza Andreas Kreutz „Nie je nič lepšie, ako sa v oblečení cítiť pohodlne. V prípade obleku platí, že je účelnejšie mať tri, či štyri obleky, ktoré vám dokonale sadnú, ako desať takých, ktoré boli síce za málo peňazí, ale visia vám v skrini kvôli nevhodnému výberu.“ Ak chcete vo vašom oblečení vyzerať výborne a rovnako sa aj cítiť, zvoľte možnosť dať si ušiť oblek na mieru. „Takýto dokonale ušitý oblek budete nosiť s radosťou a už ho nebudete chcieť vymeniť za žiaden kus z bežnej konfekcie.“ – dodáva Andreas Kreutz.

Viete ako sa správne starať o oblečenie?
Tak ako si dávate pozor o všetky svoje cenné veci, aj oblek si zaslúži vašu pozornosť a starostlivosť. Ako sa správne starať o svoj oblek vám prezradí Andreas Kreutz z Tailor Made Boutique.

Tip č. 1: Sako príliš častú návštevu čistiarne nezvládne

Priznajte sa, nosíte svoj oblek často do čistiarne, lebo sa vám zdá, že už tam dlho nebol? Ani tá najmodernejšia čistiareň vášmu obleku príliš dobre nespraví. „Treba si uvedomiť, že najmä sako, ktoré obsahuje mnoho vnútorných súčastí, má tendenciu pravidelným chemickým čistením strácať svoj pôvodný tvar a vlastnosti.“ – prezrádza Andreas Kreutz. Ako ďalej radí, „oblek, ktorý ste mali dlhšie v skrini alebo je napáchnutý „vôňou“ reštaurácie či baru, nemusí ísť hneď do čistiarne. Stačí ho zavesiť na čerstvý vzduch. Ak máte pocit, že oblek už vyzerá unavene, vezmite ho na parnú procedúru do kúpeľne a následne vyveste na balkón.“ Na menšie povrchové zašpinenie obleku môžete použiť valček s lepivým povrchom, jemnú kefu alebo handričku. V prípade, ak ste sa rozhodli dať sako do čistiarne, upovedomte pracovníčku, aby si dala záležať najmä pri žehlení a toto aj pri preberaní dôkladne skontrolujte.

Tip č. 2: Oblekové nohavice znesú viac
Nohavice toho vďaka jednoduchšej konštrukcii pri čistení zvládnu viac, ako sako. „Ak sú zašpinené len nohavice, stačí ich dať do čistiarne samotné. Tak ako pri preberaní saka, tak aj pri nohaviciach nakoniec skontrolujte kvalitu žehlenia, vyhnite sa najmä dvojitým pukom.“ – dodáva Kreutz.

Tip č. 3: Košeľu kvalitne operiete a ožehlíte aj doma
V prípade košele je lacnejšie a jednoduchšie ju prať doma. Častým praním sa však ničí najmä golier košele, pretože má vystužené a ostré hrany, ktoré narážajú na bubon práčky. Ako prezrádza Andreas Kreutz, „pomôže, ak pred vložením do práčky prehnete golier dovnútra a omotáte okolo neho zvyšok košele. Čiastočne ho to ochráni a predĺži celkovú životnosť.“ A ešte jeden košeľový tip – rukávy majú byť vyžehlené jednoznačne bez pukov, preto pri žehlení používajte rukávnik, prípadne na to upozornite pracovníčku čistiarne.

Tip č. 4: Nezničte si sako a viazanku pri šoférovaní!
Mnohí z vás trávia veľa času na cestách v aute. Je preto dôležité, aby ste si pred šoférovaním sako vyzliekli, správne zložili, alebo zavesili na autovešiak. Iba tak predídete jeho pokrčeniu, či poškodeniu. Ako dopĺňa Kreutz, „keď máte sako vyzlečené, dbajte na to, aby bol bezpečnostný pás umiestnený pod viazankou, nie naopak. Jeho trením si kravatu môžete veľmi rýchlo zničiť.“