TÍM SO SLOVENSKÝM ŠTUDENTOM DOBYL KALIFORNSKÝ SOLAR DECATHLON

TÍM SO SLOVENSKÝM ŠTUDENTOM DOBYL KALIFORNSKÝ SOLAR DECATHLON

Tím architektov z Viedenskej technickej univerzity, do ktorého patril aj Slovák Marek Kremeň, získal na jednej z najvýznamnejších akademických súťaží Solar Decathlon v Kalifornii prvé miesto. Medzinárodná súťaž je zameraná na stavbu ekologických a nízkoenergetických solárnych domov a podporuje univerzity, aby sa zaoberali energetickou účinnosťou a čistou energiou nielen v teóriách, ale aj v praxi. Viedenský tím tento rok zaujal solárnym domom z dreva.


Dom s názvom LISI je z 90 % vyrobený z dreva
(Credit: Jason Flakes/U.S. Department of Energy Solar Decathlon)

Solar Decathlon tradične organizuje Ministerstvo energetiky a Národné laboratórium obnoviteľných energií Spojených štátov amerických. V poradí už 6. ročník súťaže sa konal v Orange County Great Park v Irvine v Kalifornii a zúčastnilo sa na ňom 20 vybraných univerzitných tímov z celého sveta. Ich úlohou bolo počas niekoľkých mesiacov navrhnúť, naprojektovať a napokon vybudovať solárne domy, ktoré sú cenovo dostupné, atraktívne, komfortné a energeticky efektívne. Víťazom súťaže sa stáva tím, ktorému sa podarí vytvoriť inteligentnú synergiu cenovej dostupnosti, príťažlivosti pre spotrebiteľa a vynikajúceho dizajnu s optimálnou výrobou energie a maximálnou efektivitou. Solar Decathlon zároveň demonštruje verejnosti, ako je možné ušetriť peniaze i energiu práve vďaka konštrukcii a zariadeniam, ktoré využívajú energiu z obnoviteľných zdrojov.

V tomto ročníku súťaže sa podarilo získať prvé miesto tímu z Viedenskej technickej univerzity, ktorý tvorili nielen študenti, ale aj doktorandi a profesori so zameraním na architektúru. Tím tiež podporili ďalší študenti z rôznych oblastí technického zamerania a napokon sponzormi. Na projekte sa podieľal aj slovenský doktorand z Viedenskej technickej univerzity Marek Kremeň a jeho kolega Marcus Jones z EXERGY Studios, členskej spoločnosti SKGBC, Slovenskej rady pre zelené budovy. Spoločne pracovali na príprave a realizácii projektu udržateľného domu viac než dva roky. Samotná konštrukcia a testovanie domu v provincii Kärnten v Rakúsku trvali približne dva mesiace. Následne bol dom rozobraný a zaslaný do Kalifornie. V Orange County Great Park trvalo zloženie celého domu už len deväť dní.

Dom s názvom LISI je z 90 % vyrobený z dreva. Jedna stena je z dubového dreva, iná z jaseňa, strop tvorí jedľa. Kúpeľňa má namiesto dlaždíc podlahu z vodeodolného upraveného jaseňa. Spálňa je dokonca lemovaná štiepanou kôrou, čo jej dodáva tmavý, rustikálny charakter. Dokonca aj jedálenské stoličky sú vyrobené z lisovanej kôry a odpadu po pílení. „Väčšina domu pozostáva z dreva, ktoré je jedným z udržateľných materiálov. Vzhľadom na to, že Rakúsko je veľkou mierou pokryté lesmi, drevo má aj symbolický charakter,“ objasnil dôvod výberu tohto materiálu Marek Kremeň, ktorý sa podieľal na konceptuálnej fáze projektu.

„Dôraz bol taktiež kladený na energetickú efektívnosť, pasívny dizajn a komfort užívateľov. Dom spĺňa aj nároky užívateľa, ktorý sa rád zabáva bez toho, aby musel opustiť svoj príbytok. V týchto kategóriách udržateľný LISI získal najviac bodov,“ pokračuje Marek Kremeň. Vnútri udržateľného domu je veľký obytný priestor. Spálňa a kúpeľňa sú síce menšie, no dispozične dobre premyslené. Chladnička, televízor či práčka sú prakticky vstavané v drevenej stene. Vo dome sú zabezpečené všetky najmodernejšie technológie vrátane sálavého vykurovania a chladenia, automatických žalúzií a markíz, ako aj domáceho zábavného systému. Keď však niekto opustí dom, systém dokáže automaticky tieto zariadenia vypnúť.

Dom by sa mal čoskoro vrátiť naspäť do Rakúska a bude slúžiť ako ukážka udržateľnej architektúry rodinných domov pre verejnosť. Plánovanou lokalitou na umiestnenie ekologického domu je Shopping City Sud vo Viedni.

Fotografie vo vysokom rozlíšení:
http://www.flickr.com/photos/solardecathlonaut2013/with/10540833205/