MAMI, JA EŠTE NECHCEM ÍSŤ SPAŤ

MAMI, JA EŠTE NECHCEM ÍSŤ SPAŤ

Aj po veľmi náročných dňoch sa stáva, že deti večer nechcú zaspať. Zároveň si nájdu množstvo výhovoriek, prečo sa im spať ešte nechce alebo nedá. Pravidelný a kvalitný spánok je však pre ne nevyhnutnosťou, preto by rodičia mali včas nájsť riešenie. Vrátiť deti do postele mnohokrát nestačí, v niektorých prípadoch dokonca ich odpor prehlbuje.

Prvoradé je príjemné prostredie

Dôležité je presvedčiť sa, že prostredie, v ktorom bude dieťa v noci spať, je pripravené ideálne. Treba sa zamerať predovšetkým na vhodnú teplotu izby, tmu, ticho a celkové pohodlie. V posteli by nemalo byť príliš veľa hračiek, ktoré by dieťa rozptyľovali.

Pomáha najmä rutina

Zavedenie opakovaných večerných zvykov predstavuje veľmi dôležitý krok, ktorý pomôže navyknúť si na odchod do postele. Dieťa by malo mať presne stanovený čas, v ktorý bude v posteli – napríklad po večerníčku. Najlepšie je ešte predtým vykonať s dieťaťom osobnú hygienu – umyť si zuby, ísť na toaletu a prezliecť sa do pyžama. Deti sa budú cítiť slobodnejšie, ak si budú môcť zvoliť poradie, v ktorom tieto činnosti vykonajú.

Rozprávka alebo hra na dobrú noc

Aj z rozprávky alebo hry na dobrú noc možno vytvoriť veľmi príjemnú rutinu, vďaka ktorej bude vaše dieťa pokojne spávať. Existuje niekoľko možností, rozprávku môžete čítať sami, pustiť na CD, prípadne dotvárať dej hračkami, ktoré má dieťa k dispozícii. Ak chcete zvoliť interaktívnejšiu alternatívu, zahrajte sa s dieťaťom nenáročnú hru. Splníte tak želanie dieťaťa, aby sa ešte chvíľu mohlo hrať, a zároveň ho pripravíte na spánok. Mesiačiková hra na dobrú noc od spoločnosti Piatnik je určená pre menšie deti, ktoré v nej spolu s Mesiačikom rozsvecujú hviezdy na nebi. S deťmi, ktoré sa neboja duchov, môžete zase vyskúšať hru Ghost Tower. Každý večer presne o desiatej hodine sa vyslobodia z veže neposední veselí duchovia, ktorí začnú strašiť v budove. „Úlohou dieťaťa je dostať všetkých späť do postele ešte predtým, než odbije polnoc. Ak sa im to podarí, stanú sa víťazom hry a v noci ich nebude nič strašiť,“ vysvetľuje Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha.Trpezlivosť spánok prináša

Najkrajšou rutinou zo všetkých je bozk na dobrú noc, pohladenie po vlasoch či nežné slová od rodičov. Stačí malé vyznanie lásky alebo prianie pekných snov a dieťa sa cíti v skutočnom bezpečí. Ak je však napriek tomu ustráchané a túži po prítomnosti rodiča, nie je vhodné nechať ho osamote. Dôležité je však zhasnúť svetlo – pre dieťa je to znamením, že už je naozaj čas na spánok. Pri deťoch je potrebná trpezlivosť, mnohokrát nevymýšľajú len z rozmaru. Ak sa však ani po čase nepodarí odstrániť príčinu problému, môže pomôcť detský psychológ.


O spoločnosti Piatnik

Spoločnosť Piatnik sa venuje výrobe hracích kariet, spoločenských hier a skladačiek puzzle. Medzi jej najznámejšie produkty patrí celosvetovo obľúbená hra Activity. Vďaka takmer 190-ročným skúsenostiam v oblasti dokáže pri výrobe šikovne spájať tradíciu s modernými technológiami. Spoločnosť využíva pre svoje produkty len tie najkvalitnejšie materiály. S celosvetovou ročnou produkciou 25 miliónov hracích kariet, 1 milión stolových hier a 1 milión skladačiek puzzle ukazuje, že spoločenské hry nestratili nič na svojej príťažlivosti. Prostredníctvom siete exkluzívnych partnerov spoločnosť pôsobí v 60 krajinách sveta.