ERB je značkou skutočného piva

ERB je značkou skutočného piva

Od čias, keď v Nemecku uložili prvú pokutu za čapovanie zlého piva, uplynulo už viac ako osemsto rokov, no takzvaný zákon o čistote piva tam s istými obmenami platí dodnes. Na Slovensku taký zákon síce nemáme, ale pri troche snahy nájdete aj u nás pivovary, ktoré spomínaný Reinheitsgebot dodržiavajú. Pivovar ERB v Banskej Štiavnici sa k nemu hlási od svojho založenia.

Na výrobu poctivého piva potrebujete len štyri ingrediencie: slad, chmeľ, vodu a pivovarské kvasnice. Všetko ostatné sa medzi skutočnými pivovarníkmi považuje za hriech. Preto keď Eduard Rada založil v roku 2010 Pivovar ERB v Banskej Štiavnici, bol rohodnutý variť v ňom také pivo, ktoré by spĺňalo jeho vlastné kritériá, teda úplne najvyššie. Sám je totiž nielen veľkým milovníkom zlatistého moku, ale predovetkým človekom, ktorý v oblasti pivovarníctva pôsobí už viac ako dve desaťročia.
“My nevaríme pivo, ktorému stačí osem dní na to, aby opustilo pivovar. My varíme poctivé pivo, ktoré dozrieva tri až päť týždňov”, hovorí Eduard Rada. Preto aj ročná kapacita Pivovaru ERB nepresahuje 3000 hektolitrov, čo je množstvo, ktoré by vo veľkokapacitnom pivovare vyrobili za šesť hodín. V ERB-e si však svoje pivo priam rozmaznávajú, a preto sú nároční aj na výber svojich odberateľov. Nájdete ich síce po celom Slovensku, no ide o zariadenia najvyšších kategórií schopné poskytnúť svojim návštevníkom najkvalitnejšie služby – presne ako v sídle pivovaru v Banskej Štiavnici.

„My varíme také pivo, aby ho mohli postaviť na stôl v tom najlepšom hoteli. Takže nielen, aby dobre chutilo, ale aj dobre vyzeralo. Na tom je postavená celá filozofia, “ pokračuje Eduard Rada. V jeho pivovare varia niekoľko druhov piva: ERB Svetlý ležiak 12% aj 10%, čo je pivo plzenského typu, ERB Weizen 12%, čo je takzvané pšeničné pivo s neodfiltrovanými kvasnicami, ERB Tmavý špeciál 13%, ktorý sa varí podľa originálnej receptúry sládka a ERB Údený ležiak 12%, čo je pivo s dymovou arómou získanou zo špeciálne zaúdeného sladu. ERB však nezostáva len pri svojej stálej ponuke a pravidelne prichádza s limitovanými edíciami pivných špeciálov. Najnovšie napríklad obohatil svoj sortiment lahôdkou ERB Stout 18%. Fanúšikovia piva ERB milujú špeciály rovnako ako „stálice“. Všetky druhy piva, ktoré sa v ERB-e varia, majú totiž spoločný veľmi dôležitý základ: Vznikajú v procese, v ktorom sa dôsledne kontroluje každý jeden detail a na najlepšiej technológii, aká sa vo svete vyrába.

Ale predovšetkým: Každé pivo ERB je čisto prírodným produktom, ktorý sa varí z tých najkvalitnejších ingrediencií a bez pridania akýchkoľvek aditív a to sa odráža aj na jeho chuti, na ktorú nedá dopustiť ani náročný majiteľ Eduard Rada: “Viete, za najlepšie ležiaky na svete sa považujú české a slovenské. No a ležiaky ERB radia najmä českí znalci medzi absolútnu špičku Čechách aj na Slovensku“, uzatvára zakladateľ Pivovaru ERB v Banskej Štiavnici.