NENÁPADNÝ ZABIJAK V PODOBE RAFINOVANÉHO CUKRU

NENÁPADNÝ ZABIJAK V PODOBE RAFINOVANÉHO CUKRU

O rafinovanom cukre sa nie nadarmo hovorí, že je tichý zabijak. Jeho množstvo v strave si totiž často neuvedomujeme, a tak prijmeme kalórie navyše – no bez akejkoľvek výživovej hodnoty. Rafinovaný cukor totiž telo na rozdiel od sacharidov, ktoré však treba tiež jesť veľmi opatrne, vôbec nepotrebuje. Paradoxne ho napriek tomu konzumujeme nadmerne veľa, a tak pomaly ničíme svoje telo.

Cukor = nadváha
To, že priveľa cukru škodí, lebo má vysokú kalorickú hodnotu, je všeobecne známe. Priberanie z tohto sladkého pokušenia je však špecifické tým, že sa usádza predovšetkým na tej najmenej želanej a najnebezpečnejšej partii – bruchu. Práve to vedie k zvýšenému riziku vzniku srdcovocievnych ochorení či cukrovky. Cukor zároveň znižuje účinky hormónu zvaného leptín, ktorý telu signalizuje, že je sýte. To, samozrejme, vedie ku konzumácii väčšieho množstva potravín a obezite. Sladkosti či zákusky vás pritom vôbec nezasýtia, preto človek nemá problém zjesť obrovské množstvo.

Choroby často pramenia z nadbytku cukru
Nadbytok cukru pritom podľa novej štúdie zverejnenej v Journal of the American Heart Association ovplyvňuje priamo čerpaciu funkciu srdca a zvyšuje riziko jeho zlyhania. Rozhodne netreba zabúdať na zvyšovanie hladiny krvného cukru a súvisiacu hrozbu diabetu a viacero štúdií dokonca ukázalo, že cukor poškodzuje pečeň podobne ako alkohol. Konzumácia glukózy tiež urýchľuje starnutie buniek – čo sa môže prejaviť napríklad vráskami, ale napríklad aj problémami s pamäťou či sústredením.

Čo robiť s chuťou na sladké?
Človek, ktorý sa chce rozlúčiť s kilami navyše, sa nevyhne rozhodnutiu vzdať sa cukru a ďalších nezdravých jedál. Problém však príde vo chvíli, keď ho začne trápiť neprekonateľná túžba po obľúbených prehreškoch voči zdravej výžive. V takomto prípade sú vhodným riešením mimoriadne populárne a účinné proteínové diéty, vďaka ktorým je racionálny životný štýl omnoho jednoduchší.

Dostupným, chutným a praktickým príkladom overenej proteínovej diéty je komplexný diétny program KetoDiet, ktorého základom je rozmanitý výber zdravých proteínových produktov. V kombinácii s konzumáciou zeleniny a pomocou výživových poradcov je výsledkom úbytok hmotnosti, sýtosť, dostatok živín a tiež lepší zdravotný stav a pocit zo seba samého. Keďže ide o zmenu celého životného štýlu, človek si odvykne od nadbytočného cukru a nezdravých jedál, pričom sa vždy môže bezplatne obrátiť na výživových špecialistov.

Ak teda neviete odolať vyjedaniu chladničky a nedarí sa vám pohnúť so svojou hmotnosťou, skúste proteínovú diétu. Je totiž spoľahlivým riešením aj pre tých, ktorým doteraz nepomohlo nič iné.