Mikuláš a Vianoce s Penamom

Mikuláš a Vianoce s Penamom

Kto bol Mikuláš
Svätý Mikuláš, bol slávny grécky biskup z tureckého mesta Myra a preslávil sa svojou štedrosťou, ako ochranca viery a nespravodlivo obvinených. Aj napriek tomu, že sa z jeho života nezachovalo veľa faktických údajov, legendárne príbehy o jeho dobročinnosti a štedrosti sa tradujú dodnes. Patrónom detí sa stal Mikuláš vďaka príbehu o chudobnom otcovi a jeho troch dcérach, pre ktoré nemal veno. Biskup sa nad nimi zľutoval a tajne ich obdaroval, aby sa mohli vydať. V stredoveku sa uctievanie Mikuláša rozšírilo po celej Európe a stal sa patrónom Ruska, Grécka, detí, námorníkov aj slobodných dievčat.

Mikuláš vo svete
Prezlečení Mikulášovia chodia takmer po celom svete, aj keď ich všade volajú inak. Mikulášske zvyky sa najviac zachovali v slovanských a stredoeurópskych národoch.
– Za slovenskými deťmi chodí Mikuláš už od 13. storočia a nadeľuje im cukrovinky a dobroty. Navštevuje ich spolu s anjelom a čertom, ako symbolmi dobra a zla
– V Chorvátsku si tiež deti večer pred sviatkom sv. Mikuláša vyčistia čižmičku a postavia ju na okno. Ráno v nej nájdu sladkosti a ovocie.
– Holandský Sinter Klaas prichádza v sprievode maura Zwarte Pieta na lodi zo Španielska už v novembri. Niekedy ho sprevádzajú čierni pomocníci, ktorí deťom rozhadzujú sladkosti. Sinter Klaas sa nesie na koni menom Amerigo a zdraví ľudí.
– Vo Francúzsku rozdáva sladkosti Père Noel a namiesto čerta chodí čierny Père Fouettard, ktorá má trestať neposlušné deti.
– Aj nemecké deti si predvečer sviatku sv. Mikuláša dávajú do okien čižmy a dúfajú, že v nich ráno nájdu sladkosti od Weihnachtsmanna.

Dobroty od Penamu pre našich najmenších
Najstaršie tradičné zvyky kráčajú ruka v ruke s modernou dobou. Aj dnes deti netrpezlivo čakajú, kedy sa už konečne vo dverách objaví Mikuláš v sprievode láskavého anjela a strašidelného čerta. Preto vám prinášame sladké tipy od značky Penam, čím peknú detskú básničku alebo pesničku sladko odmeniť.

Čertove brambory
Ak si myslíte, že vaše ratolesti predsa len trošku neposlúchali, alebo ich naopak chcete trošku podpichnúť, pridajte im do nádielky Čertove brambory. Deti sa určite nebudú hnevať, keď ochutnajú perníčky plnené vynikajúcou ríbezľovou náplňou..

Mikulášsky perník
Pre všetky dobré deti máme skvelý tip – odmeňte ich perníčkami s Mikulášom alebo anjelom. Ak občas neposlúchli, môžete im do vrecúška so sladkosťami šupnúť perník s čertom namiesto kôpky uhlia. Alebo kúpte všetky tri, pretože neodmysliteľne patria k sebe! Deti sa určite potešia. Perníčky sú plnené chutnou ovocnou náplňou.


Sladké Vianoce plné pohody s dobrotami Penam

Tentoraz to bude naozaj bez stresu, veď Vianoce sú sviatkami pokoja – opakujeme si každý rok. Zvyčajne márne. Chceme, aby na sviatky bolo doma všetko tip-top, upratané, vyzdobené, navarené, napečené… Chceme, aby boli všetci spokojní, a tak každému členovi rodiny pečieme tie „jeho“ obľúbené vianočné koláčiky… Čo tak tento rok vyskúšať vianočné dobroty, ktoré pre nás napiekli šikovné ruky skúsených cukrárok? Verte, že chrumkavé a voňavé dobroty od Penamu vyčaria tú pravú sviatočnú náladu v každej rodine. Ochutnajte!

Sviatočná vianočka

K sviatočnému ránu a rozprávkam patrí sviatočná vianočka. Preto Penam pripravil na slávnostne prestretý stôl maslovú vianočku straciatella posypanú mandľami. Kúsky pravej čokolády, ktorá sa rozplýva na jazyku, a hoblinky opražených mandlí jej dodávajú neodolateľnú chuť toho najjemnejšieho koláča. Kúpite ju v 400 g balení.
Penam vianocka maslova straciatella

Naše tipy: plátky vianočky s kúskami čerstvého alebo sušeného ovocia, preliate čokoládou a ozdobené čiapočkou zo šľahačky môžete podávať ako svieži dezert.
Malé kocky vianočky môžeme pokvapkať rumom alebo punčom, poliať čokoládovou polevou, posypať hoblinkami kokosu alebo mandlí a stuhnuté ukladať do papierových košíčkov.

Chrumkavé trojuholníčky

Ak máte chuť na malú, nie príliš sladkú a chrumkavú maškrtku, novinka Penam Trojuholníky crustex sú to pravé. Na jemnom plátku cesta vás príjemne prekvapí skvelá kombinácia tekvicových a slnečnicových semienok a kúskov arašidov. Trojuholníčky nielen vynikajúco chutia, ale aj efektne vyzerajú, takže krásne doplnia misu s vašimi vianočnými koláčikmi. Keď ich ochutnáte, jedno balenie 220 g vám určite nepostačí…
Penam Trojuholniky crustex

Naše tipy: pre labužníkov môžete trojuholníčky postriekať polevou z tmavej alebo bielej čokolády, prípadne jeden roh trojuholníčka do polevy namočiť a na papieri na pečenie nechať v chlade stuhnúť.

Kokosové „pusinky“

Bez tradičného kokosového pečiva by na sviatočnom stole jednoducho niečo chýbalo. Penam Pečivo kokosové chutí naozaj ako od mamky a dlhšie vydrží. Je chrumkavé, voňavé a doslova láka zobnúť si z neho po štedrej večeri. Podľahnite, veď sú Vianoce… Kokosové pečivo kúpite v 220 g balení.
Penam Pečivo kokosove

Naše tipy: spodnú časť kokosového pečiva môžete natrieť nutelou alebo pikantným džemom a po dve pečivá spájať. Zlepenú časť môžete natrieť čokoládovou polevou a posypať kokosom.
Kokosové pusinky môžete uložiť do dekoratívnej škatule so zimným motívom či sklenej dózy a využiť ich aj ako vianočnú dekoráciu.

Kokosovo-ovocné kolieska
Patríte medzi gazdinky, ktoré si potrpia na perfektné tvary výborných koláčikov? Šikovné ruky cukrárok z pekární Penam pre vás upiekli chutnú novinku Kokosovo-ovocné kolieska. Kombinácia krehkého kokosového cesta so šťavnatou čučoriedkovou a broskyňovou plnkou je jednoducho neodolateľná. Samozrejme, všetky kolieska majú dokonalý tvar. Dostanete ich kúpiť v 240 g balení.
Penam koliesko kokosovo-ovocne

Naše tipy: polovicu kolieska môžete namočiť do roztopenej čokolády alebo ho natrieť čokoládou s pomocou štetca, vrch posypať kokosom a na papieri na pečenie nechať v chlade stuhnúť.