Umožnite vašim stenám dýchať

Umožnite vašim stenám dýchať

Skôr, ako sa pustíte do výstavby alebo rekonštrukcie vášho bývania, zoznámte sa s prírodným materiálom, ktorý sa pre vynikajúce vlastnosti využíval už v dobe pyramíd. Aj za čias Rakúska-Uhorska bol veľmi obľúbeným a rozšíreným, dokonca z neho pozostáva interiér prezidentského paláca. V súčasnosti, keď kladieme veľký dôraz na prírodné a ekologické produkty, zaznamenáva tento materiál veľký návrat. Nech sa páči, predstavujeme vám fenomén v maliarskom remesle – sadru.

Výnimočné vlastnosti sadry ju predurčujú na široké uplatnenie. Nájdete ju v zubných pastách, pracujú s ňou zubári aj chirurgovia a vo veľkom sa využíva ako stavebný materiál. Má priaznivé pH a sadrové stierky a omietky sú vhodné pre alergikov, do detských izieb aj spální. Sadra je skrátka materiál využiteľný na mnoho spôsobov. Možno ňou vyrovnať povrch pred maľovaním, lokálne opraviť nerovnosti, vyplniť trhliny, ale aj celoplošne stierkovať a omietať.Stena ako regulátor vlhkosti

Ak sa pri výstavbe či renovácii rozhodnete pre sadru, vašim stenám umožníte dýchať. Sadra je totiž prírodný produkt, ktorý pôsobí ako prirodzený regulátor vlhkosti v interiéri. V prípade dočasného zvýšenia vlhkosti v miestnosti sadra túto vlhkosť absorbuje. Pri suchom vzduchu ju zase vracia do prostredia. „Klimaregulujúce vlastnosti sadry považujeme za zásadné. Samozrejme, nemenej dôležitými faktormi sú zdravotná nezávadnosť, vysoká priľnavosť k povrchu, ale aj protipožiarna ochrana, ktorá vzniká uvoľnením objemu vody v samotnej sadre. Nezanedbateľný je tiež estetický prínos sadry – dokonale hladký biely povrch bez nerovností“, vysvetľuje Patrik Bánik, produktový manažér spoločnosti Rigips.

Sadrová stierka verzus klasická stierka
Chystáte sa stierkovať, no neviete sa rozhodnúť či použiť stierku klasickú alebo sadrovú? Nevešajte hlavu, ponúkame vám malé porovnanie oboch typov.

Klasická stierka (hotová pastová stierka):

– Používa sa na povrchové úpravy interiérov a monolitických objektov
– Určená na vytváranie dokonale hladkých aj drsných (kvapľových) povrchov
– Vhodná ako podkladová vrstva pod tapety, glejové a latexové nátery
– Balenie nemožno dlhodobo skladovať, treba ho chrániť pred premrznutím
– Poškodené miesta hlbšie ako 3 mm musia byť pred nanášaním stierky vyspravené
– Druhú vrstvu je možné nanášať až po vyschnutí prvej
– Povrch je nutné brúsiť

Sadrová stierka (prachová zmes):

– Používa sa na betón, staré aj nové omietky, sadrokartón
– Vhodná na steny aj stropy, na vyrovnanie povrchu pred maľovaním alebo tapetovaním
– Pri správnej aplikácii nie je potrebné stierku brúsiť
– Nenáročná na skladovanie a prepravu
– Možno namiešať ľubovoľné množstvo a zvyšnú zmes použiť neskôr
– Poškodené miesta hlbšie ako 3 mm nemusia byť pred nanášaním sadrovej stierky vyspravené
– Možno uplatniť systém mokrý do mokrého (v prípade potreby je možné nanášať druhú vrstvu na mokrú vytvrdnutú prvú vrstvu)

Prachová zmes má aj ďalšie výhody. Je cenovo výhodnejšia, pretože v prepočte na 1 kg za ňu zaplatíte menej ako za hotovú stierku. Netreba zabúdať, že ak si kúpite napríklad 25 kg balenie suchej zmesi Rimano, pridaním 15 litrov vody dostanete až 40 kg pastovitej stierky. Takto namiešanú stierku možno lepšie vyhladiť a povrch steny tak dosahuje vysokú kvalitu a estetiku. Prachová zmes má navyše vyšší obsah sadry, ktorá, ako už vieme, reguluje vlhkosť v interiéri. Na túto výnimočnú vlastnosť si spomeniete vždy, keď sa doma príjemne nadýchnete.
Viac informácií nájdete na www.rigips.sk.