Zima sa blíži. Nekúrte pánubohu do okien.

Zima sa blíži. Nekúrte pánubohu do okien.

V čase chladných a krátkych dní ocení každý zdroj tepla, ktorý zahreje. Začíname sa preto vystavovať svetlu, ale i teplu slnečných lúčov, snažíme sa vpúšťať slnko do našich domovov a udržať ho tam. Poradíme vám, ako čo najefektívnejšie zabezpečiť tepelnú pohodu v podkroví aj v chladných mesiacoch a pritom udržať kvalitné vnútorné prostredie a dostatok čerstvého vzduchu.

V čase vysokých cien energií hľadáme rôzne spôsoby, ako za ne ušetriť. Strešné okná privádzajú do podkrovných priestorov denné svetlo a menia tmavé priestory pod strechou na príjemné miesto pre život. V zime môžu navyše pomôcť aj s vykurovaním interiéru. A to najlacnejším tepelným zdrojom – slnkom. Preto by sme mali túto jednoduchú skutočnosť čo najviac využívať a cez deň púšťať slnečné lúče dovnútra. Zaistíme si tak dostatok svetla, ale i tepla. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré by sme mali poznať a ktoré nám pomôžu zase v čase, kedy je slnka málo alebo nesvieti a teploty klesajú hlboko pod bod mrazu: „Kvalitné zasklenie, zapustené zateplené lemovanie spolu s vonkajšími aj vnútornými roletami dokážu znížiť v zimných mesiacoch úniky tepla na minimum,” radí Ing. Tomáš Švec, produktový manažér zo spoločnosti VELUX.

1. Tieniace doplnky do interiéru i exteriéru = tepelná pohoda
Rolety sú najjednoduchším a najrýchlejším riešením, ktoré vám pomôže bojovať proti nepriazni počasia. Vonkajšie, ako aj vnútorné varianty dokážu výrazne ovplyvniť tepelnú pohodu v miestnosti. Ak chcete ušetriť za energie a mať doma príjemné teplo, investujte do vonkajšej rolety alebo vnútornej dvojitej plisovanej rolety.

Vonkajšia roleta ako pomocník v zime i v lete

6 v 1 – Výhody jednoduchej vonkajšej rolety
1. Ochrana proti prehrievaniu v lete
2. Úspora energie v zime
3. Úplné zatemnenie
4. Redukcia hluku z dažďa a krupobitia
5. Bezpečnosť – ochrana strešného okna
6. Ochrana súkromia
Vonkajšia roleta zlepší tepelno-izolačné vlastnosti okna v zime, kedy zníži tepelné straty až o 16 %. Oceníte ju ale i počas letného obdobia, prestup slnečného tepla totiž dokáže znížiť až o 97 %. Spoločnosť VELUX uviedla v tomto roku novinku – jednoduchú vonkajšiu roletu, ktorá v sebe snúbi 6 výhod v jednom a zároveň šetrí vašu peňaženku, je totiž o 20 % lacnejšia v porovnaní s existujúcimi manuálne ovládanými roletami.

Dvojito plisovaná roleta zlepší izoláciu o pätinu
Ďalší pomocník, ktorý prispeje k pohode v miestnosti, je dvojito plisovaná roleta pre úsporu energie, ktorá zlepší izolačné vlastnosti okna až o 21 %. Roleta v sebe spája elegantný vzhľad plisovanej rolety s tepelno-izolačnými vlastnosťami hliníkovej fólie umiestnenej na vnútornej strane dvojitého plisé. Nielenže zateplí, ale i príjemne zatemní miestnosť. Roleta sa dá ovládať hornou aj spodnou ovládacou lištou a nastaviť do ľubovoľnej pozície, napríklad uprostred okna. V ponuke je 9 farebných variantov.
Spoločnosť VELUX ponúka zvýhodnený balíček FOP, ktorý kombinuje dvojito plisovanú roletu pre úsporu energie s vonkajšou markízou s cenovým zvýhodnením 15 %. Zabezpečí tak optimálne vnútorné prostredie po celý rok.

2. Energetická bilancia – pojem, ktorý si zapamätáte
Ako energetická bilancia súvisí so strešnými oknami? Energetická bilancia predstavuje schopnosť strešného okna využívať pasívne solárne zisky a zároveň udržať v podkroví teplo aj v zime. Jednoducho povedané ide o pomer tepelných ziskov a strát. Ak chcete byť dobrý hospodár, vyberajte si také strešné okná, ktoré majú pozitívnu energetickú bilanciu. Vedia využiť tepelné zisky zo slnka a tiež udržať dostatok tepla vo vnútri miestnosti. S energetickou bilanciu súvisí označenie U a g, na ktoré sa zamerajte pri výbere strešných okien.

Čo sa skrýva pod záhadným označením U a g?
Písmeno U označuje súčiniteľ prestupu tepla. Dávajte si ale pozor na indexy, ktoré nasledujú za ním. Z hľadiska tepelných parametrov sledujte najmä parameter Uw, teda súčiniteľ prestupu tepla celým oknom, ktorý je najdôležitejší. Nezamieňajte si ho s označením Ug, ktorý označuje súčiniteľ prestupu tepla sklom, nie celým oknom. Všeobecne platí, že čím nižšia hodnota U, tým menej tepla vám bude unikať v zimnom období. Hodnota g predstavuje súčiniteľ prestupu tepelného slnečného žiarenia, inými slovami udáva, koľko tepla z priamych slnečných lúčov dané okno prepustí. Čím je koeficient vyšší, tým viac tepelného žiarenia prejde cez zasklenenie do interiérov. Zasklenenie strešných okien je jedným z faktorov, ktoré ovplyvňuje tepelnú pohodu v podkroví. Pri kúpe okien preto naň nezabúdajte a pred kúpou sa určite poraďte s odborníkmi. Veľký význam v tomto ohľade má napríklad dispozícia jednotlivých miestností podkrovia voči svetovým stranám.

3. Zateplené lemovanie alebo teplo môže unikať i okolo rámu

Teplo najčastejšie uniká okolo okien, nezabúdajte preto na kvalitné zateplenie. Dôkladné zateplenie okolo strešného okna zaistia systémové zatepľovacie sady, ktoré prispejú k zníženiu tepelných strát. S ich montážou zákazník získa od renomovaných výrobcov aj predĺženú záruku na strešné okná. Lemovanie zase zaistí dokonalé osadenie strešných okien a vodotesné napojenie na strešný plášť. Na trhu existujú aj zateplené lemovania, ktoré tak v sebe ponúkajú praktické riešenie dvoch prvkov v jednom výrobku – zatepľovacie sady aj lemovanie. Spoločnosť VELUX ponúka dokonca variant zapusteného lemovania EDJ 2000 či 2000 EDN (podľa typu strešnej krytiny). S jeho pomocou je strešné okno zapustené o 4 cm hlbšie do konštrukcie strechy, čím sa zmenšuje ochladzovaná plocha rámu okna. Strešné okno je navyše lepšie chránené proti nepriaznivým poveternostným vplyvom. Vďaka zapustenému lemovaniu okno vyzerá veľmi elegantne, leží totiž v rovine plochy strechy a stáva sa tak jej neoddeliteľnou súčasťou.

ŠPECIÁLNE TIPY: Ako správne vetrať v zime? Radí Ing. Tomáš Švec, produktový manažér spoločnosti VELUX
· Vetrajte krátko a intenzívne„Vetrajte niekoľkokrát za deň, aspoň 5 až 10 minút otvorením viacerých okien naraz. Krátke a intenzívne vetranie je v zime ideálnym riešením, ako si zaistiť čerstvý vzduch, ale zároveň výrazne neochladiť teplotu v miestnosti. Ak máte viac strešných okien nad sebou, využite možnosti komínového efektu, vďaka ktorému do interiéru dostanete čerstvý vzduch za pár minút.”
· Vetraním zabránite kondenzácii„V zime máme tendenciu zabúdať na pravidelný prísun čerstvého vzduchu. Je ale rovnako dôležitý ako v lete. Pri nedostatočnom vetraní sa zvyšuje vlhkosť vzduchu, ktorá spôsobuje vznik plesní, zvyšuje koncentráciu škodlivého CO2 a tiež môže dôjsť k nežiaducej kondenzácii na oknách.”

Viac informácií nájdete na www.velux.sk