Nová výzva pre študentov dizajnu

Nová výzva pre študentov dizajnu

Skupina VELUX vyhlasuje Medzinárodnú cenu za dizajn VELUX (VELUX International Design Award 2014). Jej cieľom je po prvýkrát v histórii upriamiť pozornosť na trendy budúcnosti a talentovaných ľudí, ktorí sú aktívni v oblasti navrhovania nových a nápaditých tieniacich doplnkov pre strešné okná.

Ako vyzerá tienenie budúcnosti? To je jedna z výziev novej súťaže Medzinárodná cena za dizajn VELUX 2014 pre študentov dizajnu. Súťaž podnecuje študentov k skúmaniu témy: inovácia formou experimentu a k vymýšľaniu tieniacich prvkov budúcnosti pre strešné okná. Úlohou študentov dizajnu je objaviť úplne nové koncepty tienenia pre strešné okná a zároveň prehodnotiť spôsob, akým ich vnímame v súčasnosti.

Konštrukcia tieniacich prvkov strešného okna (či už ide slnečné clony, rolety, závesy alebo žalúzie) nám umožňuje meniť charakter vnútorného prostredia podľa potreby. Umožňuje nám regulovať svetlo vo dne i v noci podľa našich želaní. Okenné tieniace prvky zároveň poskytujú možnosť interakcie s okolím. Naše bezprostredné okolie môžeme k vonkajšiemu svetu jednoducho pripojiť alebo ho môžeme odpojiť. Tieto prvky podnecujú našu predstavivosť a spolupodieľajú sa na formovaní našej osobnosti. Cieľom súťaže je preto odmeniť riešenia, ktoré predstavujú významný prínos ku kvalite ľudského života.
Skupina VELUX vyzvala študentov dizajnu z viac ako 20 krajín Európy, aby sa zúčastnili na súťaži, ktorej výsledky budú prezentované v máji 2014.

Svetoví dizajnéri ako členovia poroty

Súťažné práce bude posudzovať porota zložená z medzinárodne uznávaných dizajnérov. Porota bola starostlivo vybraná tak, aby bola dodržaná rovnováha medzi oblasťou kvality, rozmanitosti a geografického zastúpenia.

Členmi poroty sú: zakladateľ prestížneho ocenenia Red Dot Award profesor Dr Peter Zec, holandská textilná dizajnérka Petra Blaisse a Gamfratesi – taliansko-dánske duo, ktoré sa zaoberá nábytkovým dizajnom.

Pri hodnotení súťažných prác bude porota zvažovať štyri hodnotiace kritériá: inovácia, kvalita života, trvalá udržateľnosť a trhový potenciál.

Prvá cena v hodnote 6000 eur
Víťaz súťaže získa 6000 eur, ktoré mu budú odovzdané počas slávnostného vyhlásenia cien v máji 2014. Víťaz, ktorý sa umiestni na druhom mieste si odnesie odmenu 2500 eur. Všetky súťažné návrhy budú predstavené odbornej i širokej verejnosti prostredníctvom jedinečnej výstavy na webe.

Súťažiaci budú mať tiež možnosť podeliť sa o svoje myšlienky so širokou verejnosťou prostredníctvom hlasovania komunít na sociálnych sieťach. Verejnosť bude môcť hlasovať za svoju obľúbenú prácu. Víťaz on-line hlasovania získa odmenu vo výške 1500 eur.

Výnimočná príležitosť pre študentov dizajnu
Za iniciatívou stojí skupina VELUX. Študentom dizajnu sa tak ponúka jedinečná možnosť stať sa súčasťou inovatívneho prístupu pri vývoji produktov – ktorého súčasťou bol nedávno aj svetoznámy dizajnér Karim Rashid.

Priemysel so slnečnými clonami prekonal za posledné roky viacero zmien, najmä v oblasti využívania textílií a výrobných metód. To otvára množstvo nových možností v rámci použitia materiálov. Podľa slov predstaviteľov skupiny VELUX predstavuje súťaž tiež nový zdroj inšpirácie pre vývoj a jeho napredovanie.

Kent Holm, riaditeľ výroby dekoratívnych a tieniacich produktov skupiny VELUX, hovorí: „mnoho študentov dizajnu bude v budúcnosti udávať trendy. Naším cieľom je nájsť čo najviac nadaných mladých ľudí a dať jednému dizajnérovi možnosť ovplyvniť budúcnosť priemyslu tieniacich prvkov. Súťaž predstavuje alternatívny prístup k inovácii a vývoju produktov. Sme veľmi radi, že vidíme, čo sa deje v mysliach tvorivých mladých dizajnérov a máme možnosť nahliadnuť na možné tieniace prvky budúcnosti.“

Viac informácií nájdete na http://www.velux.sk/odbornici/architekti-a-projektanti/sutaze/vida, www.velux.sk alebo nás sledujte na https://www.facebook.com/VELUX.sk. Pre informácie o Medzinárodnej cene za dizajn VELUX (VELUX International Design Award 2014) navštívte designaward.velux.com a designaward.velux.com/community.

Časový harmonogram súťaže
1. október 2013: spustenie registrácie
31. december 2013: uzatvorenie registrácie
3. január 2014: spustenie prihlasovania súťažných projektov
31. marec 2014: uzatvorenie prihlasovania a nahrávania súťažných projektov
Apríl 2014: zasadnutie poroty – hodnotenie prijatých súťažných projektov
Máj 2014: slávnostné vyhlásenie výsledkov počas ceremónie, webová výstava všetkých prijatých projektov.


O Medzinárodnej cene za dizajn VELUX (VELUX International Design Award – VIDA)

VELUX International Design Award 2014 si kladie za cieľ spoznať a predstaviť najlepšie myšlienky v oblasti návrhu tieniacich prvkov. Vyzýva študentov, aby prehodnotili súčasné koncepty tieniacich prvkov pre strešné okno. Súťaž podnecuje mladých dizajnérov, aby prejavili svoju kreativitu. Ponúka životnú príležitosť byť verejne uznaný porotou zloženou z medzinárodne oceňovaných dizajnérov.
Súťaž sa nevyhraňuje na konkrétnu oblasť dizajnu, jej cieľom je podporiť hodnotné projekty, ktoré vznikli na pevných základoch: kreativity, inteligencie, kvality a osobnosti.

Členovia poroty Medzinárodnej ceny za dizajn VELUX
Professor Dr Peter Zec: medzinárodne uznávaný odborník a autor v oblasti dizajnu. Preslávil sa založením a vedením ocenenia Red Dot Design Award. Od roku 1991 bol prezidentom renomovaného centra dizajnu Design Zentrum Nordrhein Westfalen, v ktorom sa organizuje Red Dot Design Award.
Zdroj: http://en.red-dot.org/2098.html

Petra Blaisse: veľmi vážená holandská dizajnérka pracuje v mnohých tvorivých oblastiach, vrátane textilu, krajino-tvorby a vystavovateľského dizajnu. V roku 1991 založila v Amsterdame ateliér Inside Outside. Jej kariéra sa začala na Katedre úžitkových umení v Stedelijk Museum v Amsterdame. Od roku 1987 pracovala ako dizajnérka na voľnej nohe a získala vyznamenanie za inštalácie architektonických diel. Postupne sa jej pozornosť presunula k využívaniu textílií, svetla a skončila pri interiéroch a súčasne pri návrhu záhrad a krajiny.
Zdroj: http://www.insideoutside.nl/en/petra-blaisse.htm

Gamfratesi: Uznávané dizajnérske duo, ktoré tvorí Dán Stine Gam a Talian Enrico Fratesi, čerpá pri tvorbe z fúzie tradície a obnovy. Obaja zaujímajú experimentálny prístup k materiálom a technikám pri tvorbe dizajnu nábytku. Ich duálne pozadie má za dôsledok, že Gam a Fratesi sa inšpirujú klasickým dánskym nábytkom a remeselnou tradíciou, ako aj klasickým talianskym intelektuálnym a koncepčným prístupom.
Zdroj: http://gamfratesi.com/studio/

Image Launch of VELUX International Design Award 1 October 2013

O skupine VELUX
Nadnárodná skupina VELUX vytvára lepšiu kvalitu života prostredníctvom prísunu denného svetla a čerstvého vzduchu cez strechu. Produktový program VELUX obsahuje širokú škálu strešných okien a svetlíkov, spolu s riešeniami pre ploché strechy. Skupina tiež dodáva mnoho druhov roliet, žalúzií, montážnych doplnkov, výrobky pre diaľkové ovládanie a solárne kolektory pre inštaláciu na strechách.
Spoločnosť VELUX má výrobné závody v 11 krajinách a obchodné zastúpenie takmer v 40 krajinách sveta. Značka VELUX je jednou z najsilnejších značiek v celosvetovom sektore stavebných materiálov a výrobky VELUX sa predávajú po celom svete. Spoločnosť zamestnáva okolo 10 000 zamestnancov. Centrála spoločnosti sídli v Hoersholme v Dánsku.