Nezávislosť bytového domu od centrálneho vykurovania

Nezávislosť bytového domu od centrálneho vykurovania

Existencia vlastnej kotolne v bytovom dome sa v súčasnosti ukazuje ako najprijateľnejšia forma dodávky tepla a teplej vody. Nezávislosť bytového domu od centrálneho vykurovania totiž umožňuje vlastníkom bytov ušetriť až 35 % nákladov na teplo. Spoločnosť Vaillant preto prináša na trh kaskádový závesný kondenzačný kotol ecoTEC plus 80 – 120 kW. Užívatelia si tak môžu vykurovanie sami regulovať a nastaviť podľa svojich aktuálnych potrieb a požiadaviek.

„Na rozdiel od centrálneho režimu, v ktorom sa vykurovanie spustí až pri poklese teploty vzduchu pod určitú hodnotu, vo vlastnej kotolni si možno kúrenie nastaviť na požadovanú teplotu v ktoromkoľvek okamihu. Ani v prechodnom období tak nebudú ľudia v príbytkoch pociťovať zimu a chlad. S vlastnou kotolňou sa vlastníci bytov navyše nemusia obávať nedostatku teplej vody, pretože tá sa zohrieva priamo v bytovom dome,“ hovorí Ing. Juraj Malík, produktový manažér Vaillant Group Slovakia.

Aj do rekonštruovaných bytových domov
Kotol ecoTEC plus 80-120 kW predstavuje kombináciu toho najlepšieho zo stacionárnych a závesných kotlov. Jednak disponuje širokým rozsahom výkonu a vysokým objemom vody výmenníka ako stacionárny kotol, na druhej strane vysokou efektivitou, variabilitou a kompaktnou veľkosťou, ktoré sú typické pre závesné kotly. „Srdcom tohto kotla je inovatívny nerezový tepelný výmenník s objemom vody až 24 litrov. Tvar výmenníka zaručuje najvyšší stupeň využitia tepelnej energie a zároveň nízky hydraulický odpor systému. Kvalitná nerezová oceľ, z ktorej je výmenník vyrobený, ho navyše chráni pred koróziou a predlžuje jeho životnosť,“ vymenúva prednosti kotla J. Malík. Nové kotly značky Vaillant sú určené do novostavieb, ale aj rekonštruovaných bytových domov, v ktorých sa predtým využívalo radiátorové alebo podlahové vykurovanie.

Flexibilnosť kaskádového riešenia
Kotly ecoTEC plus 80-120 kW možno zapojiť do kaskády s celkovým výkonom do 720 kW. V porovnaní s jedným veľkým kotlom zaistí kaskádové riešenie vyššiu flexibilitu s podstatne menšou požiadavkou na priestor. Kaskáda môže byť tvorená dvomi až šiestimi kotlami rovnakého výkonu, pričom kotly sa dajú zapájať a odpájať v závislosti od aktuálnej potreby tepla. Pre optimálne využitie miesta môže byť kaskáda namontovaná do jedného radu alebo dvoch radov s kotlami otočenými chrbtom k sebe. Montáž kotlov je pritom nezávislá od nosnosti stien. Pri kontrole kotlov či poruche jedného z nich netreba vypínať celý systém, pretože servis možno uskutočniť na kotloch aj jednotlivo. Komponenty sú účelne rozmiestnené a dostupné z prednej strany kotlov.

Kaskada kotlov ecoTEC plus 80-120 kW namontovana do dvoch radov s kotlami otocenymi chrbtom k sebe (Vaillant)

Nízka spotreba elektrickej energie
Kotly ecoTEC plus 80 – 120 kW zapojené do kaskády predstavujú systémové riešenie s kompletným príslušenstvom. Spoľahlivosť nových kotlov je garantovaná vysokou kvalitou spracovania, použitými komponentmi a diagnostickým systémom, ktorý monitoruje priebeh prevádzky vykurovacieho systému. Široký rozsah modulácie od 20 do 100 % umožňuje efektívne nastavovanie výkonu kotlov na základe požiadaviek užívateľov. Spotreba elektrickej energie je navyše nízka, a to vďaka elektronicky riadenému vysoko účinnému čerpadlu. „Pre zvýšenie úspornosti a ešte významnejšie zníženie nákladov je optimálne skombinovať kondenzačné kotly ecoTEC plus 80 – 120 kW so solárnymi systémami,“ uzatvára Juraj Malík.

Viac informácií nájdete na www.vaillant.sk
Foto: Vaillant