Kristína

Kristína

Kristina je pôvodom z východného Slovenska a svoju spevácku kariéru odštartovala na jar roku 2007. Vtedy si zaspievala vo svojej obľúbenej bratislavskej skupine A.M.O. s raperom Opakom. Singel sa volal „Som Tvoja“. V R&B žánre však nezostala dlho, lebo všetky nasledujúce songy sa zaraďujú do kategórie pop a folk music. V roku 2008 prespievala pieseň Beáty Dubasovej „Vráť mi tie hviezdy“, čo jej prinieslo obrovskú slávu. Pesnička sa stala okamžite hitom diskoték a zároveň jednou z najúspešnejších skladieb roku 2008.

Jej debutový album „…ešte váham“ z roku 2008 obsahuje 11 skladieb a 2 remixy. V poradí druhý album pod názvom „V sieti ťa mám“, priniesol poriadnu dávku moderného popu, ale aj pomalé piesne, ktoré nás nútia zamyslieť sa, či dokonca poplakať. Medzi najznámejšie skladby patria napríklad „Pri oltári“, „Tak si pustím svoj song“, „Anjeli lietajú nízko“, „Stonka“, „Raz sa nám vlaky rozídu“, či rovnomenná pieseň
„V sieti ťa mám“.

Správy o pripravovanom treťom albume sa objavovali už od polovice roka 2011. Ako prvý pilotný singel z albumu s titulom „Na slnečnej strane sveta“ vyšla 10. apríla 2012 diskofolková skladba „Jabĺčko“, ktorá sa dostala na 13. miesto v slovenskom éteri a je hrávaná aj v Českej republike. Album oficiálne vyšiel 25. júna 2012 a obsahuje štrnásť skladieb plus tri bonusy v podobe remixov.

O hudbe, osude, navtipnejších okamihoch, či najväčšej vášni speváčky Kristiny

Vyštudovali ste košické konzervatórium. Okrem spevu a tanca ovládate aj hru na klavír. V jednotlivých singloch experimentujete s rôznymi hudobnými nástrojmi. Počuť môžeme sláčikový orchester, klasickú aj ústnu harmoniku, živý aj elektronický cimbal či buzuki. V žiadnej doterajšej skladbe ste však svoj klavírny talent neprezentovali. Čakáte na tú správnu príležitosť?
Presne tak. Rada robím veci, ktoré ma nejakým spôsobom vedia nadchnúť a zahrať si na klavíri na mojom koncerte je jedna z vecí, ktorú chcem spraviť. Čo sa týka nahrávania skladieb na album to nechávam radšej na profesionálov.

Pri väčšine skladieb ste spolupracovali s básnikom a textárom Kamilom Peterajom a skladateľom Martinom Kavuličom, prípadne jeho mladším bratom Mariánom. Nerozmýšlali ste nad alternatívou, že by ste si zložila text a hudbu sama?
Na mojom prvom albume som si väčšinu piesní skladala a písala sama, aranžérsky to pripravoval Martin Kavulič až pri dokončovaní albumu ostala visieť skladba „Ešte váham“ na ktorú som síce mala text, ale nebola som s ním spokojná. Vtedy mi vydavateľ povedal, že bez tej pesničky nevydá album a podarilo sa mu skontaktovať s Kamilom Peterajom, ktorému poslal moje demo. No a to bola vlastne prvá skladba kde mi Kamil napísal text a odvtedy spolupracujeme.

Prvá skladba „Som tvoja“ načrela do žánru R&B a hip-hopu, „Jabĺčko“ ponúka tradičný folklór s nádychom rumunskej disco huby, „Pri oltári“ je klasický slaďák „Viem, lebo viem“ je typickým letným hitom a „Ovoňaj ma ako ružu“ má dokonca prvky dubstepu. Každá zo skladieb je plná emócií. Hoci ich spájajú spoločné črty, akými sú napríklad zjavná láska k ľuďom a k prírode, nevtieravé, jemné tóny, vzťah k tradíciám a jednoduchosti, každá skladba je celkom iná a zároveň výnimočná. Ako je možné, že dokážete tak dokonale precítiť každú z nich a pritom úplne inak?
Chcem aby som sa mojou hudbou dotýkala ľudských sŕdc. Niektoré skladby cítim hneď a iné až po nejakom čase. Je to určitý hudobný vývoj. Preto sa rada hrám s viacerými hudobnými štýlmi, pretože sa vždy niečo nové naučím.

“CHCEM ABY SOM SA MOJOU HUDBOU DOTÝKALA ĽUDSKÝCH SŔDC”

Pri príležitosti uskutočnenia Majstrovstiev sveta v Ľadovom hokeji IIHF 2011 ste naspievala oficiálnu sprievodnú pieseň šampionátu s názvom „Life is a game“. Mal relatívny neúspech našich hokejistov vplyv aj na počúvanosť skladby?
Ja som to nevnímala ako ich neúspech, je to hra, buď vyhráte alebo prehráte. Ale ako sa hovorí ”doma nie je nikto prorokom”. My máme vynikajúcich hráčov o tom nepochynujem, minulý rok to opäť ukázali. Moja pesnička bola oficiálnou hymnou majstrovstiev sveta. Mám na ňu dodnes výborné reakcie v podobe mailov z celého sveta.

“SKLADBA „PRI OLTÁRI“ JE VENOVANÁ ŽENÁM, KTORÉ PREŽILI SKLAMANIE V LÁSKE A PRI TOM VŠETKOM BOLI SILNÉ A IŠLI ĎALEJ, AJ KEĎ BOLI PLNÉ BOLESTI A ĽÚTOSTI. O TOM JE TÁ PESNIČKA.”

Emočne najsilnejšie na mňa zapôsobil singel „Pri oltári“, v ktorom cítiť sklamanie, dezilúziu a ľútosť. Vystupujete ako „tá druhá“, ktorá nezúčastnene sleduje sobáš svojho milovaného muža. Dá sa tu hovoriť aj o osobnejšom prepojení so skladbou?
Ako speváčka som veľmi precítila túto tému o ktorej spievam, ale osobne som sa v takej životnej situácii neocitla. Túto skladbu som nahrávala asi najdlhšie zo všetkých skladieb z druhého albumu. Bola to pre mňa škola a na jednom z mojich koncetov som pri tejto pesničke videla jedno dievča veľmi plakať a kamarátky ju objímali a utešovali. Bol to pre mňa veľmi silný moment. Skladba „Pri oltári“ je venovaná ženám, ktoré prežili sklamanie v láske a pri tom všetkom boli silné a išli ďalej, aj keď boli plné bolesti a ľútosti. O tom je tá pesnička.

Vďaka Vášmu singlu už väčšina ľudí vie, ako krásne je na Horehroní. Prečo ale práve táto oblasť? Veď pochádzate z východného Slovenska. Nemali by byť najkrajšie stromy práve tam?
No asi by to tak malo byť. Pán Peteraj je autorom textu aj keď sa na Horehroní nenarodil. Horehronie je veľmi pekná oblasť, veľmi jednoduchá a skromná a som šťastná, že mám takúto skladbu na svojom konte. Samozrejme, že na Slovensku máme nespočetne veľa ďalších pekných miest a krásnu prírodu za ktorú môžme ďakovať.

Väčšinu času pravdepodobne trávite v Bratislave. Rodinu máte ale vo Svidníku, preto sa tam určite často a rada vraciate. Kde sa Vám lepšie žije a pracuje?
Áno, momentálne pôsobím v Bratislave a aj v Košiciach, ale navštevujem svoju rodinu, aj keď je to zriedkavo kvôli mojim cestám a povinnostiam. Našťastie to chápu a keď nemôžem prísť ja, tak ma prídu navštíviť oni. Svidník je mesto, kde som sa narodila a kde sa rada vraciam.

Netajíte sa svojím niekoľko ročným vzťahom s „kolegom“ Mariánom Kavuličom. Veríte na osud?
Verím v lásku a verím, že každý máme aj niečo vopred dané z hora.
S Mariánom sme si rozumeli od prvej chvíle, takže náhoda to určite nebola.

“VERÍM V LÁSKU A VERÍM, ŽE KAŽDÝ MÁME AJ NIEČO VOPRED DANÉ Z HORA”

Spomeniete si na najvtipnejší okamih z Vašich vystúpení?
Skôr by som povedala, že je to veľmi milý zažitok, a svojim spôsobom aj vtipný. Zažila som ho s mojim fanúšikom z Čiech. Chodí pravidelne na moje koncerty. A raz v lete prešiel na bicykli 170 km, len aby prišiel na môj koncert.

Viete si predstaviť, čomu by ste sa venovali, keby ste sa neživili spevom?
Venovala by som sa herectvu a muzikálu a ďalšia alternatíva by bola taká, keďže mám vzťah k deťom, tak by som možno pracovala s deťmi ako moja mamka. Ona pracuje ako učiteľka v materskej škôlke, takže mám k tomu vzťah od mala.

Pôsobíte ako dokonale vyrovnaný človek. Máte aj nejaké zlozvyky, za ktoré sa hanbíte?
Robím to, čo mám rada a to mi dáva vnútornú pohodu. Ale mám aj zlozvyky. V poslednom čase som si zvykla nechávať niektoré veci na neskôr a toľko sa mi toho nakopilo, že som mala čo robiť, aby som to všetko stihla.

Čo je Vašou najväčšou vášňou v živote?
Hudba je mojou obrovskou vášňou. Pre hudbu sa dokážem zapáliť. No a zbožňujem byť v spoločnosti dobrých ľudí s ktorými viem pracovať aj sa pobaviť.

Máte nejaké motto, ktorého sa držíte pri ťažkých rozhodovaniach? Existuje niečo, čo Vás vždy nabudí energiou, i keď si myslíte, že už ďalej nevládzete? Odkaz pre našich čitateľov?
Áno mám. Týmto mottom sa riadim už veľmi dlho a je stručné, ale veľmi silné a pôsobivé: “Vždy choď za svojím snom”

Veľmi radi by sme našim čitateľom priniesli text Vašej úžasnej skladby „Modlitba za ľudskosť“, môžeme Vás o tento text požiadať?

Nevyjedz z taniera
Čo patrí iným
Mysli na chudákov
Uprostred zimy
Dožič aj inému
Kus jeho šťastia
A ver že dobré sny
Sa ti raz vrátia

Neklam, že nemáš dosť
Máš, čo ti stačí
To čo máš navyše
Musíš vždy strážiť
Pohlaď svet dlaňami
Na to ich máme
A prilož dobrý liek
Vždy k ľudskej rane

Neober celý strom
Neotráv studňu
Aj keď si vysoko
Skloň sa k nej ku dnu
Hlt vody tomu daj
Kto o ňu prosí
A v srdci nos len to
Čo pútnik bosý

Čo spadlo z neba
Do neba sa vráti
Kto iným nedal
Akoby sám akoby sám stratil

Pozri sa do očí
Deťom a chorým
Tým čo sa chytajú
Aj slamky v mori

Skús plachtu rozprestrieť
Keď niekto mrzne
A daj mu kus tepla
Vždy ľahšie usneš

Otvor si náručie
Môžeš nim chrániť
Tých čo svet vyháňa
A sú tu sami
Nie nikdy nešliapme
Po ľudskej biede
Všetci sme pútnici
A nikto z nás nevie

Čo spadlo z neba
Do neba sa vráti
Kto iným nedal
Akoby sám stratil