Vitamíny vhodné pre diabetikov

Vitamíny vhodné pre diabetikov

Organizmus diabetika pracuje „v inom režime“ ako u zdravých jedincov, a preto si vyžaduje aj prísun iných vitamínov a minerálnych látok. Tie sú dôležité pre správne fungovanie orgánov a metabolických procesov v tele.

Pri cukrovke je typický zvýšený oxidačný stres, pri ktorom je porušená rovnováha na rôznych úrovniach v bunkách a je potrebné organizmu dodávať viac antioxidačných látok, ktoré organizmus a bunky pred týmto oxidačným stresom ochránia. K najvýznamnejšími antioxidantom patria vitamín C, E aj kyselina lipoová. Odborníci sa zhodujú v názore, že diabetici tvoria špeciálnu skupinu, ktorá si prísun potrebných vitamínov a minerálnych látok len ťažko vie získať zo stravy, a preto by mali do svojho jedálnička zaradiť aj doplnky výživy špeciálne určené pre diabetikov. Pre organizmus diabetika je potrebný najmä vitamín A, C, E, vitamíny skupiny B, chróm a zinok. Uskutočnené štúdie dokonca preukazujú pozitívny vplyv špeciálnych výživových doplnkov na liečbu diabetických komplikácií, ako je napríklad diabetická polyneuropatia.

Chróm je nesmierne významný v živote cukrovkára. Pomáha udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi. Zúčastňuje sa však nielen na procesoch, ktoré súvisia s kontrolou hladiny cukru v krvi, ale je dôležitý aj pri metabolizme tukov a znižovaní telesnej hmotnosti. Chróm zvyšuje a zosilňuje pôsobenie inzulínu. Pre jeho riadne vstrebávanie je potrebný správny pomer chrómu a zinku.

Zinok je druhým najrozšírenejším (hneď po železe) a zároveň nenahraditeľným stopovým prvkom v organizme, ktorý potrebuje každá bunka. Spolupodieľa sa na mnohých biologických funkciách, napríklad sa zúčastňuje na metabolizme cukrov, tukov a bielkovín, na syntéze nukleových kyselín. Podporuje hojenie rán, pomáha pri kožných problémoch, posilňuje imunitu, podporuje správnu funkciu inzulínu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Vitamín A podporuje nočné videnie a jeho nedostatok môže viesť k šeroslepote. Pozitívne vplýva na normálnu stavbu buniek, rast a tvorbu zubov, kostí, vlasov, pokožky aj sliznice. Chráni organizmus napríklad aj pred prechladnutím, chrípkou či zápalom priedušiek. Bez neho by telo nebolo schopné využívať bielkoviny, preto je pre organizmus nevyhnutný.

Vitamíny skupiny B majú priaznivé účinky na zápalové a degeneratívne ochorenia nervov a pohybového systému. Pri vysokom dávkovaní majú na organizmus protibolestivé, antialergické a regeneratívne účinky. Napríklad pacientom s diabetickou neuropatiou napomáhajú zlepšovať bolestivosť a citlivosť dolných končatín a tiež skvalitňovať vodivosť nervových vlákien.

Vitamín E je významným antioxidantom. Je dokázané, že nízke hladiny tohto vitamínu sú spojené s cukrovkou. Práve diabetici majú znížené hladiny antioxidačných látok a zároveň aj ich zvýšenú spotrebu. Vitamín E neutralizuje voľné kyslíkové radikály, ochraňuje bunkové membrány a zohráva úlohu aj pri metabolizme tukov. Predpokladá sa, že môže pôsobiť ako ochrana pred poškodením obličiek, nervov a aj ako prevencia pred srdcovocievnymi ochoreniami.

Vitamín C je tiež dôležitým antioxidantom. Reguluje metabolizmus aminokyselín a pôsobí na zdravie všetkých bunkových a tkanivových membrán. Potrebný je na reguláciu normálneho telesného rastu, na správne hojenie rán a reakcií na stres, stimuluje aj tvorbu bielych krviniek, čím podporuje imunitu.

Ten správny prípravok
Namiešané v správnom pomere a v jednej tablete nájdu diabetici potrebné vitamíny a minerálne látky vo výživovom doplnku Vitamíny pre diabetikov od spoločnosti Wörwag Pharma. Obsahuje vitamín A, C, E, široké spektrum vitamínov skupiny B, zinok a chróm, čiže všetky dôležité látky, ktoré diabetik potrebuje. Prípravok je určený nielen pre diabetikov, ale preventívne aj pre tých, ktorí majú cukrovku v rodinnej anamnéze. Viac informácií o cukrovke a rôzne užitočné rady a tipy, súvisiace s týmto ochorením, nájdete na www.diabetik.sk.