Univerzálny detský nábytok pre malých aj veľkých

Univerzálny detský nábytok pre malých aj veľkých

Pri kúpe nového nábytku treba predovšetkým myslieť na jeho nadčasovosť. Keďže nábytok nekupujeme denne ako pečivo, najmä preto, že je to drahšia položka, jeho štýl a farby by mali harmonizovať s našou domácnosťou, nech už si v priebehu pár rokov prejde akýmikoľvek zmenami. To sa týka aj detského nábytku.   

Detský nábytok s farebnými prvkami
Ako deti rastú, menia sa aj ich potreby na úložný priestor. Kým prvé dva roky stačí do detskej izby umiestniť postieľku, pult na prebaľovanie a skriňu či komodu na drobné oblečenie, zrazu nastane obdobie, keď si detská izba vyžiada reorganizáciu. Dieťatko už potrebuje vlastnú posteľ, viac miesta pre oblečenie, no i pre hračky či knihy. Mnohých rodičov práve preto zláka moderný sektorový nábytok, ktorý možno do detskej izby dopĺňať podľa aktuálnych potrieb na úložný priestor. V ponuke detského nábytku sa sprvu nemusíte orientovať ľahko, a tak je dobré si hneď na začiatku odpovedať na niekoľko otázok. Akú posteľ s akými rozmermi chceme kúpiť?  Koľko by mala obsahovať úložného priestoru? Aká je kapacita miestnosti, aby miestnosť nepôsobila plná? Plánujem nábytok nahradiť novým po nástupe školského obdobia alebo ho v izbe ponechám aj počas študentských rokov dieťaťa? Pokiaľ máte iba jedno dieťa alebo dve deti rovnakého pohlavia, nie je problém si vybrať spomedzi výhradne dievčenského alebo chlapčenského nábytku, s typickými obrázkami kvetiniek, princezien či autíčok a reprezentujúcimi farbami ružovou a modrou. No ak sa o detskú izbu delí dievča s chlapcom, je dobré voliť taký detský nábytok, ktorý má neutrálne farby – napr. biely, prípadne biely v kombinácii so žltou, sivou alebo imitáciou dreva. Farby, ktoré sa objavia na detskom nábytku, možno následne použiť aj na doplnkoch, ako sú vankúše, koberce alebo závesy.

Priestor pre hru, oddych i štúdium
Detský nábytok možno kúpiť na päť rokov, ale i na osemnásť. Všetko záleží od toho, ako sa o nábytok staráte, či ho rokmi nezničia vaše deti alebo náhodou nevyjde z módy. Ak sa rozhodnete pre nábytok s obrázkami, pravdepodobne sa zaň dieťa po nástupe do školy začne časom hanbiť. Kto chce teda ušetriť, volí také druhy detského nábytku, ktorý sa veku dieťaťa prispôsobí. Vo svojej izbe by sa malo cítiť komfortne. O to sa postaráte predovšetkým výberom kvalitnej detskej postele, pohovky či kresla na leňošenie a klebetenie s priateľmi. V menších priestoroch nachádzajú využitie praktické poschodové postele alebo postele s výsuvným lôžkom. Aby ste nemuseli zápasiť s nedostatkom miesta, je dobré voliť si postele s úložným priestorom, kam možno odkladať nielen periny, ale aj hračky alebo dokonca veci do školy. V detskej izbe určite nesmie chýbať nábytok, do ktorého sa dajú prehľadne uložiť knihy a hračky, a stolík, pri ktorom si vie dieťa pohodlne kresliť alebo písať domáce úlohy. V pubertálnom veku stúpnu nároky dieťaťa na odkladací priestor pre oblečenie, preto je dobré popozerať sa i po priestranných šatníkových skriniach.