Na hoboji sa hrali diela svetových skladateľov

Na hoboji sa hrali diela svetových skladateľov

Keď sa povie hoboj, spojí sa nám s tým len pomenovanie hobojista a možno ešte obrázok veľkého orchestra. Málokomu hneď napadne, že ide o dychový hudobný nástroj, na ktorom sa už v minulosti hrali diela svetovo uznávaných skladateľov. Ak na to máte predpoklady, nebojte sa siahnuť po hoboji aj vy.

Hoboj sa vyrába z dreva
Hoci hoboje sú vyrábané z takého obyčajného materiálu, ako je drevo, vlastniť jeden taký je pomerne veľká investícia. Kto sa však hudbe venuje na profesionálnej úrovni, vie, že investovať do kvalitného hudobného nástroja sa vyplatí, pretože je to hodnota. Po hoboji siahajú tí, čo sa dali na hudobné štúdiá na konzervatóriu a ťahá ich to do hudobného sveta, či už do symfonického, alebo komorného orchestra. Žiaľ, iba málo mladých túži po tomto druhu kariéry, a tak ani veľa nepočuť o slávnych hobojistoch. Hoci sa môže zdať, že hrať na dychovom nástroji je jednoduché, samotná hra na hoboji je napríklad zložitejšia ako hra na klarinete alebo priečnej flaute, no výsledkom je oveľa prenikavejší zvuk. Hoboje sa zväčša vyrábajú z afrického tropického dreva grenadilly, ktoré je veľmi kvalitné a odolné. Hoboj zdobia postriebrené niklové klapky, čo hudobnému nástroju dodáva istú vznešenosť.

Predaj hobojov na internete
Zvuk hoboja v populárnej hudbe takmer nenájdeme. Vzniká rozozvučaním strojčeka, ktorý sa vkladá medzi pery. Aktuálne už na výučbu hry na hoboji na základných umeleckých školách pravdepodobne nenatrafíme, preto sa väčšina mladých dozvie o niektorých hudobných nástrojoch až na konzervatóriu. Kto chce hrať na hoboji, musí mať silné pľúca a dobre pracovať s dychom. Hudobníci sú schopní sa počas hry nielen nadychovať, ale na konci fráz aj vydychovať. K ostatným predpokladom určite patrí aj dobrý hudobný sluch, ale taktiež iné fyzické danosti, ako správny tvar pier, kvalitný chrup a podobne. Iným druhom hoboja je tiež anglický roh s o polovicu dlhším vzduchovým stĺpcom alebo tzv. milostný hoboj ladený v áčku, čo nástroju dodáva jemnejšie tóny. Hudobné nástroje možno nakupovať osobne v kamennej predajni, ale aj prostredníctvom internetu, kde už možno získať o konkrétnych produktoch veľmi detailné informácie. Predaj hobojov sa realizuje aj na stránkach Melodyshop.sk v sekcii dychové hudobné nástroje.