Ako na zápchu…

Ako na zápchu…

Vedeli ste, že zápchou trpí až okolo 30% populácie západnej civilizácie? Podľa štatistík sa častejšie vyskytuje u žien, detí a starších ľudí.

Keďže skôr ide o intímnejší zdravotný problém, len málokto s ním zájde k lekárovi. Pritom vôbec nemusí ísť o banálne ťažkosti. Zápcha môže byť totiž nielen dôsledok nesprávneho životného štýlu alebo užívania nejakých liekov, ale aj príznakom závažnejšieho ochorenia. Preto odborníci apelujú na pacientov a odporúčajú navštevu lekára neodkladať. Ten po dôkladnom vyšetrení stanoví adekvátnu liečbu, respektíve vylúči prítomnosť relevantného ochorenia.

Nefarmakologické postupy
Pri liečbe primárnej chronickej zápchy sa najskôr uplatňujú všetky dostupné nefarmakologické postupy. Je potrebné do jedálnička zaradiť probiotiká, prebiotiká, vlákninu (možno ju podporiť aj výživovými doplnkami), dodržiavať pitný režim, pravidelne sa hýbať a športovať. Veľmi dôležité je   naučiť sa pravidelne chodiť na veľkú potrebu, pričom odborníci odporúčajú každý deň dodržiavať tú istú hodinu. Osvedčeným „babským receptom“ a prírodným preháňadlom, ktoré bojuje so zápchou, je napríklad kyslá kapusta, ale aj voda z nej. Vhodným tipom ako naštartovať črevá do pohybu je aj každé ráno nalačno vypiť pohár teplej vody s citrónovou šťavou. Iní nedaju dopustiť na sušené alebo aj čerstvé slivky, kefír či odvar z mäty. Zásobte svoje telo pravidelne takýmito „chuťovkami“ a problémy so zápchou sa vám budú vyhýbať.

Vyberajte laxatíva na báze magnézia
Keď už proti zápche nepomáha nič nefarmakologické, treba siahnuť po laxatívach. V praxi sa už dlhé roky pri liečbe chronickej zápchy používajú salinické laxatíva na báze magnézia (magnézium hydrát, magnézium sulfát či magnézium citrát), ktoré dosahujú vynikajúce výsledky. Odborníci ich využívajú aj pri príprave hrubého čreva pred vyšetrením (napríklad kolonoskopia) a pred chirurgickým zákrokom. Výhodou salinických laxatív na báze magnézia je najmä to, že pri ich užívaní nevzniká syndróm „lenivého čreva“, kedy si črevo zvykne na podnety k vyprázdneniu zvonka (z laxatív) a prestane samé pracovať na peristaltike. Pacienti sa v takomto prípade dostávajú do začarovaného kruhu, z ktorého niet úniku – črevo nefunguje, začínajú užívať viac laxatív a dlhodobo, prípadne ich kombinujú navzájom a zápcha napriek tomu pretrváva. Naopak, salinické laxatíva (magnéziové soli) zabraňujú vstrebávaniu vody z čreva a neobmedzujú jeho prirodzený pohyb. V praxi sa tento typ laxatív značne osvedčil, ich nevýhodou však býva nepríjemná chuť. S ich výberom vám ochotne pomôžu v lekárni. Tam nájdete napríklad magnéziovú soľ F.X.Passage SL, ktorá túto nevýhodu nemá, pretože je ochutená pomarančovým sladidlom. Pripravíte si ju vo forme šumivého nápoja.

Nakoniec chceme len pripomenúť, že všetky druhy laxatív sa majú užívať s mierou, po dohode s lekárom alebo lekárnikom a na krátke obdobie.