Keď si záhradkári nedávajú pozor, kvitne bolesť

Keď si záhradkári nedávajú pozor, kvitne bolesť

Po zime sa spolu s kvitnúcimi kvetmi vracajú aj ľudia, ktorí nachádzajú radosť v pestovaní, kvetoch, pobyte na čerstvom vzduchu a pocite dobre vykonanej práce. Záhradkárčenie je krásny koníček, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a plánovanie. Ak si však zapálení záhradkári nedajú pozor, jedným z plodov ich práce môže byť rastúca bolesť alebo zápal. Aké ťažkosti si viete privodiť záhradkárčením a ako proti ním bojovať nám pre-zradil ortopéd MUDr. Július Kazimír z Mediklinik.

Starostlivosť o záhradu je fyzicky náročnejšia činnosť, než by si mohli myslieť tí, ktorí s ňou nemajú skúsenosti. Dvíhaním ťažkých predmetov, ohýbaním sa hlboko k zemi a činnosťami, ktoré dlhodobo zaťažujú len jednu oblasť ľudského tela si viete privodiť nepríjemné zranenia. „Nadmernou záťažou a bez adekvátnej prípravy trápia záhradkárov najčastejšie nielen porezania, ale aj vážnejšie komplikácie ako natiahnutie šliach, vyvrtnutie členka, kolenného kĺbu, seknutie v krížoch, preťaženie chrbtice alebo, a to je najhorší prípad, zlomenina pohybového aparátu. Záhradkári plní nadšenia a chuti sa vrhajú do práce bez prípravy svojho tela na záťaž a po pár dňoch sa objavujú prvé známky bolesti nielen chrbta, ale aj kĺbov,“ upresňuje ortopéd.  Samozrejme, sladké plody tejto krásnej činnosti stoja za určité riziká. Ak však pri práci cítite zárodky bolesti, alebo ak sa začne ozývať staršie zranenie, je lepšie tohto škodcu neignorovať a zastaviť ho skôr, než sa rozšíri do celého tela.

Ako teda prechádzať bolesti a užívať si plody svojej práce?
Každý záhradkár by nemal zabúdať na pravidelný odpočinok, pri ktorom si odpočinie celé telo i chrbtica. Niekedy stačí aj krátke natiahnutie rúk. „Záhradkár by mal udržiavať chrbticu striedavo v predklone a vo vzpriamenej polohe. Predíde tým nadmernému zaťaženiu platničiek v driekovej chrbtici. Okrem iného by sa mal udržiavať v dobrej fyzickej forme po celý rok a praktizovať naťahovacie cviky či pilates. V neposlednom rade je určite dôležitá aj pevná obuv, vďaka ktorej môže predchádzať vyvrtnutiam“ dodáva odborník. Podobne ako prírodu, aj ľudské telo môže pred poškodením ochrániť tenká vrstva ozónu. V prírode pôsobí vo vysokých vrstvách atmosféry, ak ho však chcete použiť na liečebné účely, je potrebné aplikovať ho priamo do tela. Nie je to však také jednoduché. Medicínsky a prírodný ozón je totiž veľmi nestabilná látka, rýchlo vznikne, napríklad pri búrke, a rýchlo vyprchá. Uskladňovať ho je veľmi drahé a náročné. Vedcom z univerzity v Padove sa však podarilo ozón stabilizovať a pridať k nemu prírodné látky, ktoré mnohí záhradkári poznajú aj zo svojich záhonov: ríbezľu čiernu, ktorá pomáha pri zápaloch a kŕčoch, dezinfekčný a protizápalový extrakt z arniky horskej a koreňový výťažok z čertovho kopyta pomáhajúci pri kĺbovom reumatizme. Ich účinky podtrhuje ešte pridaný glukozamín a chondroitín sulfát, najznámejšie a vysoko účinné látky pomáhajúce k liečeniu kĺbov a pôsobiace proti opotrebovaniu chrupaviek. Na trhu tak vykvitol nový produkt, ktorý sa predáva pod menom Ozonicon® a svojim zložením v sebe spája pomoc s liečbou a potláčaním bolesti. Samozrejme, Ozonicon® nenahrádza plnohodnotnú nemocničnú ozónovú terapiu, ale vďaka jednoduchosti a efektivite je ideálny na použitie v domácnosti. Ozonicon® tiež nie je kontraindikovaný pre tehotné a dojčiace ženy. Podľa klinickej štúdie Univerzity v Padove vykonanej – na skupine pacientov, ktorých trápila bolesť kolena, ozónový emulgel dosahuje výsledky osobitného významu v znížení symptomatológie bolesti (73,3 %) a navyše u účastníkov štúdie bolo zaznamenané zníženie množstva tabliet proti bolesti ktoré títo pacienti predtým bežne užívali.

Ak sa venujete záhrade, alebo sa len chcete po vonku pohybovať bez obmedzení, stojí za to pri-chystať sa vopred a potom len žať ovocie svojej práce s úsmevom na perách.

Odporúčaná predajná cena Ozonicon® emulgelu je 9,80 €/50 g a 14,60 €/100 g * ceny v lekárňach sa môžu líšiť.