Slovenky sa zbláznili. Neuveríte, čo všetko sme schopné zabezpečiť pre svoju svadbu snov!

Slovenky sa zbláznili. Neuveríte, čo všetko sme schopné zabezpečiť pre svoju svadbu snov!

SVADBA POD HOLÝM NEBOM, V MRAZE I V DAŽDI.
Časy, kedy sa svadobné hostiny konali v kultúrnych domoch a v kuchyni vypomáhali susedy sú, zdá sa, nenávratne preč. Svadobná kultúra zažíva svoju obrodu a tento fakt vidieť aj na výbere miest pre svadobné hostiny. Najžiadanejšou sa za posledné obdobie stala nekonečne romantická svadba pod holým nebom. Čo by nebolo až také svetoborné, keby takúto svadbu nepýtali nevesty aj v zime! Áno, čítate správne, najnovším hitom slovenských neviest sa stala veselica v exteriéri. V juhoslovenskej obci s prozaickým názvom Rúbaň, iba pár kilometrov od Nových Zámkov, vyrástol kvôli takejto požiadavke luxusný prírodný gigantický stan, kde komfort zabezpečujú nielen vyhrievané steny, ale dokonca i vyhrievaná podlaha. Tak nehrozí, že svadobčanom bude v stane aj počas mrazivého obdobia zima. Stan patrí miestnym vinárom, ktorí ho plánovali na zimu zložiť. Chýr o ňom a ďalšie objednávky im však skrížili plány a stan zostáva v regióne viníc a Parížskych močiarov natrvalo. Musíme uznať, že tieto nezvyčajné priestory patria jednoznačne k najoriginálnejším a svadby uprostred zimou pobozkaného lesíka majú to povestné rozprávkové čaro.

FOTOALBUMY SO ZLATOM.
V zime vyčarujete určite originálnejšie zábery než v lete. Vedeli to aj režiséri Popelky. I oni čakali na prvý sneh, aby mohli nakrútiť záverečné scény na snehu. Avšak, snehová fotoromantika nie je to jediné čo si od fotoateliérov pýtame. Zistili sme, že Slovenky si aj v prípade svadobných fotografií a fotoalbumov potrpia na oveľa vyšší level a poriadny luxus. Svedčí o tom aj malá rodinná firma z Fiľakova, ktorá sa ide so zákazmi na pozlátené albumy doslova pretrhnúť. Požiadavky nastávajúcich sú väčšinou jasné – pamätná svadobná kniha v hrejivých farbách, ideálne z prírodných materiálov, so stranami pozlátenými 23 karátovým zlatom! Antalovci začali s pozlacovaním kníh v rámci experimentu, ten však prerástol do stáleho produktu, na ktorý sú nevesty ochotné čakať aj niekoľko týždňov. Tento fakt nás rozhodne prekvapil. Dokonca, jednu z pozlátených slovenských kníh vlastní aj súčasné Monacké knieža Albert II., syn slávnej Grace Kelly, najkrajšej nevesty v histórii.

NAMIESTO HODVÁBU VRECOVINA.
Netradičné svadobné požiadavky presiahli aj zaužívanú svadobnú výzdobu. Dlhé roky nám stoly zdobilo „papierové origami“, gigantické vejáre, servítkové striešky, dokonca i pseudo-labute. Stoly pokrývalo až do príchodu prvého jedla všetko, čo servítka zniesla. Až by jeden neveril, aký dlhý času môže taký papierový trend pretrvať. Kto mal šťastie a kreatívnejšieho svadobného agenta, pribudol mu uprostred svadobného stola efektný tyl, alebo roztrúsené trblietky, ktoré sa po polnoci leskli svadobčanom na dekolte i na čelách. Tento obraz si stačí už len pamätať. Sme náročnejšie a vo svoj deň „D“ túžime po tradíciách a prírode. Podľa Hany Holdener, inšpiratívnej flóristky, zažíva svadobná scéna doslova prírodný boom. Aj tie najdrahšie svadby západného Slovenska zdobí obyčajná, „chudobná“ vrecovina, juta či nežehlená bavlna. Jedlo sa servíruje na hlinených riadoch, porceláne, dokonca i na holom dreve. A konečný výsledok? Čistá a nenáročná nádhera. Veď posúďte sami.

Zdroj foto: Hana Holdener, Milan Antal, Château Rúbaň.