4 tipy na účinnú starostlivosť o kontaktné šošovky

4 tipy na účinnú starostlivosť o kontaktné šošovky

Okuliare sú dnes už bežným doplnkom a štýlotvorným prvkom, ktorý vám navyše dodáva výraz inteligencie a serióznosti. Nie vo všetkých situáciách sa však hodia – športovať, ísť do 3D kina či vyjsť na ostré slnko bez UV filtra, pri tom všetko vám budú okuliare prekážať. Preto je vhodné mať po ruke i pár praktických kontaktných šošoviek. Aby ste predĺžili ich životnosť a minimalizovali komplikácie, treba sa o nich vedieť dobre starať. Ktoré sú 4 najpraktickejšie tipy?

1) Pred manipuláciou si VŽDY umyte a osušte ruky

Oko je veľmi citlivý orgán. Kontaktné šošovky si doňho vkladáte prstami, preto by ste ich mali mať maximálne čisté. Inak riskujete zavedenie nepeknej infekcie. Používajte mydlo, ktoré je bez vône, bez mastných zložiek či krému, aby na vašich prstoch nezostalo nič, čo by citlivý povrch oka mohlo podráždiť. Sušte sa tiež uterákom, ktorý nepúšťa vlákna. Takisto na vkladanie nikdy nepoužívajte nič iné okrem brušiek prstov – pinzety či nechty môžu na krehkom povrchu šošovky zanechať mikroryhy, a tým ju nenávratne poškodiť.

2) Pravidelne zvlhčujte sliznicu oka
Vo všeobecnosti kontaktné šošovky zabraňujú okysličovaniu oka a tiež ho môžu mechanicky dráždiť. Odporúča sa preto sliznicu pravidelne zvlhčovať kvapkami do očí, takzvanými umelými slzami. Sú však i ľudia, ktorí môžu mať kontaktné šošovky na očiach celý deň a nepocítia nepohodlie. Pokiaľ ste však citliví a trpíte syndrómom suchého oka, vyberajte si šošovky s vyššou priepustnosťou kyslíka a zvýšeným zmáčaním – napríklad Air Optix Aqua.

3) Roztok nalejte vždy čerstvý a nešetrite ním
Vyčistite a dezinfikujte svoje kontaktné šošovky po každom použití čerstvým roztokom. Nepridávajte iba trošku čerstvého roztoku na vrch starého, ktorý vám v krabičke stojí už niekoľko dní. Vždy, naozaj vždy starý roztok vylejte a naplňte škatuľku na šošovky novým. Nešetrite. Sú to vaše oči a ak nebudete šošovky poriadne čistiť, budete to len vy, kto na svoju prílišnú šetrnosť doplatí zápalom spojiviek alebo niečím horším.

4) Mejkapom sa zaoberajte po manipulovaní so šošovkami

Dámy si vo vzťahu k mejkapu musia zapamätať, že nasleduje až po starosti o šošovky. Líčte sa vždy až potom, čo si nasadíte šošovky, a vyberte si ich pred zmývaním make-upu. Neriskujte, že si do oka zanesiete niečo, čo tam nepatrí.