Wedges – obuv s najpohodlnejším podpätkom

Wedges – obuv s najpohodlnejším podpätkom

HISTÓRIA A FAKTY

1935
Ferragamo šokoval vo vtedajších rokoch hneď dvakrát. Nielenže navrhol nevídaný dizajn obuvi a jej spodnej časti, on svoje wedges zhotovoval z takých materiálov ako je korok a drevo. K tomuto počinu ho viedli ťažké časy vojnového obdobia, ktoré sa vyznačovalo nedostatkom rôzneho tovaru, medzi iným aj kaučuku a kože. Klinový podpätok si počas druhej svetovej vojny mohli dovoliť len dámy. V tej dobe sa začal budovať kult dlhonohých múz a tak sa podpätok postupne zvyšoval až na obdivuhodných 5 palcov.

1970
Totálny boom ale prišiel počas „tých rokov sedemdesiatych“, kedy začali nosiť štýlové podpätky aj muži. Do oči bijúci dizajn a farebné škály poburovali konzervatívne skupiny (a inak tomu nie je ani dnes). Salvatore Ferragamo bol aj naďalej fungujúcou doménou pre mnohých nadšencov, avšak kúsky, ktoré sa v tomto období začali objavovať prekonali aj jeho nadčasové modely ako „Invisible Sandal“ či sandále pripomínajúce natlačené marshmallow. Atrapa rybičky plávajúcej vo veľkorysej podošve, topánka s domčekom vyrezaným priamo pod pätou, či obuv pripomínajúca konské kopyto, to všetko nasledovalo počas „uletených“ rokov sedemdesiatych.

1990
O dvadsať rokov na to sa klinová obuv opäť prihlásila o slovo a stala sa jednotkou v trendoch po celom svete. Vrátila sa naozaj vo veľkom štýle, najväčšiu vlnu spôsobil ošiaľ britskej popovej skupiny s názvom Spice Girls.

2006
Keď to už vyzeralo tak, že nás táto atypická obuv nemôže ničím prekvapiť, obuvnícky dizajnéri prišli so spojením, ktoré snúbilo túžbu po domácom pohodlí, súčasných trendoch a samozrejme i túžbu po vyššej postave. Výsledkom experimentu sa stali flip-flop kliny, teda milované „žabky“ na klinovom podpätku.

2015
Ročne pribudne v obuvníckom priemysle zhruba stovka ďalších modelov obuvi na klinovom podpätku. Kliny ponúkajú nohám pohodlie a väčšiu stabilitu pri chôdzi, taktiež väčšiu oporu členku a celkové zníženie nohy. Ak ste im doposiaľ nepodľahli, teraz je určite ten správny čas vyskúšať všetky ich benefity. Inšpirovať sa môžete modelmi samotného tvorcu Salvatora Ferragama. Niekoľko pozoruhodných a veľmi podobných modelov nájdete napríklad aj u obľúbeného predajcu a značky Deichmann. Nech sa páči malá ochutnávka, za tieto kúsky sa rozhodne nebudete musieť hanbiť!