Aké dioptrické chyby sa dajú riešiť laserovou operáciou?

Aké dioptrické chyby sa dajú riešiť laserovou operáciou?

Refrakčné (optické) chyby oka trápia podstatnú časť obyvateľstva a sú spôsobené deformáciou rohovky. Tá predstavuje vstup svetla do oka, kde sa následne láme a vytvára obraz na sietnici. Najznámejšími dioptrickými chybami rohovky sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus, pričom pre všetky tieto poruchy je riešením okrem okuliarov či šošoviek aj laserová operácia očí. Bratislava je pre pacientov v tomto prípade najprívetivejšia, pretože v nej nájdu najväčší počet odborníkov na takéto zákroky, no očné kliniky postupne vznikajú po celom Slovensku.

Krátkozrakosť
Krátkozrakosť alebo myopia patrí medzi najčastejšie očné vady. Človek, ktorý je krátkozraký, bez problémov vidí blízke predmety, problémy nastávajú až pri pohľade do diaľky. V takomto prípade sa svetelné lúče prichádzajúce do oka pretínajú ešte pred sietnicou, v dôsledku čoho pacient vidí ďaleké predmety rozmazane. Krátkozrakosť sa dá jednoducho riešiť okuliarmi s mínusovými dioptriami (tzv. rozptylkami), kontaktnými šošovkami alebo laserovou operáciou. Treba však počítať s tým, že vhodným kandidátom na trvalé odstránenie krátkozrakosti sa pacient stáva až vo chvíli, kedy sa stupeň jeho očnej vady stabilizuje a minimálne rok sa nezmení.

Ďalekozrakosť
Pacienti, ktorých trápi ďalekozrakosť (hypermetropia), majú na rozdiel od tých krátkozrakých opačný problém – bližšie predmety vidia rozostrene a tie vzdialené väčšinou normálne. Svetelné lúče vstupujúce do oka sa zbiehajú za sietnicou, čo spôsobuje problémy pri pozeraní do blízka spojené s častými bolesťami hlavy a škúlením. Odhaduje sa, že takouto vadou trpí približne tretina populácie. Ďalekozrakosť sa rieši plusovými dioptriami (tzv. spojkami), ale tiež je možné pri nej pristúpiť k laserovej operácii. Okrem nej sa vykonávajú aj vnútroočné operácie, pri ktorých sa vymení vlastná šošovka za umelú podľa veľkosti dioptrie.

Astigmatizmus
Astigmatizmus je špeciálnym typom refrakčnej chyby, pretože sa môže vyskytnúť s krátkozrakosťou, s ďalekozrakosťou, ale tiež aj samostatne. Predstavuje nerovnomerné zakrivenie rohovky, v dôsledku ktorého majú pacienti skreslené a rozostrené videnie a tiež problémy pri čítaní a rozoznávaní číslic. Astigmatizmus sa rieši okuliarmi a šošovkami s cylindrickými dioptriami, ktoré sa môžu kombinovať s rozptylkami alebo spojkami, ak je človek zároveň aj ďalekozraký alebo krátkozraký. Tiež je možné s takouto očnou chybou podstúpiť laserovú operáciu.

V čom spočíva podstata laserovej operácie?
Pri každej laserovej operácii očí dochádza k úprave rohovky, vďaka ktorej sa odstráni očná chyba. Lekári na korekciu refrakčných vád používajú povrchové alebo hĺbkové postupy podľa toho, na akej úrovni rohovky sa zákrok vykonáva. Pri každej operácii je pacient pri vedomí, čo síce môže znieť hrozivo, ale každý zákrok je vďaka lokálnej anestézii bezbolestný. V prípade povrchových postupov dochádza k bolesti niekoľko hodín až dní po zákroku, kedy sa rohovka hojí. Hĺbkové postupy, ktoré sú finančne náročnejšie, majú výhodu v tom, že pacient je schopný sa na druhý deň po operácii vrátiť do bežného života.

Každý pacient je pre lekára individuálnym prípadom a na základe objektívnych nálezov je mu odporučená metóda na mieru. Povrchové postupy napríklad nie sú vhodné pre ľudí trpiacich ďalekozrakosťou, ktorí majú tenkú rohovku, hĺbkové sa zas odporúčajú pacientom s hrubšou rohovkou a s náročnejším očným problémom.