Z očnej ambulancie rovno na laserovú operáciu očí

Z očnej ambulancie rovno na laserovú operáciu očí

Okuliare ako najpoužívanejšiu zdravotnícku pomôcku pozná svet približne od 13. storočia a vraví sa, že s nimi dokonca experimentovali už starí Gréci. Okuliare si prešli rôznymi vývojovými štádiami – vkladali sa do kože, namiesto optických skiel sa využíval priezračný kremeň či dokonca gentlemani v 19. storočí uprednostňovali tzv. monokle – „okuliare“ len s jedným sklom. Dnes máme na výber množstvo druhov materiálov používaných na rámy či tiež rôzne štýly, k dispozícii sú dokonca aj vylepšenia skiel od vrstvy odpudzujúcej prach, až po schopnosť tmavnutia počas slnečných sní.

Okuliare však dokážu byť aj obmedzujúce. Svoje by o tom mohli rozprávať športovci či ľudia, ktorým okuliare vyslovene lezú na nervy. Kontaktné šošovky sú tak vhodnou náhradou, ktorá má však zas odporcov z radov ľudí neschopných si strkať prsty do oka.

Očná ambulancia môže ponúknuť aj radikálnejšie riešenie

V súčasnosti na Slovensku vyrastajú špecializované oftalmologické strediská, ktoré okrem klasickej očnej ambulancie disponujú aj odborníkmi a modernými prístrojmi na rôzne druhy zákrokov zlepšujúcich komfort pacientov. Laserová operácia očí je dnes už bežným a rutinným postupom v rôznych cenových kategóriách a je riešením pre očné vady, akými sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmu, no operuje sa aj zelený zákal.

Keďže každý pacient je jedinečný a jeho zdravotný stav je individuálny, očný lekár by mal pre každý jeden prípad odporučiť ten najideálnejší postup operácie, ktorý je kombináciou použitého typu laseru (excimerový alebo femtosekundový) spolu s operačnou metódou. Každej takejto operácii predchádza starostlivé zhodnotenie zdravotného stavu vďaka sérii vyšetrení, ktoré poskytnú lekárovi komplexný obraz o pacientovi.

Vyšetrenie sa realizuje bezprostredne pred vyšetrením, no pravidlá a unikátne postupy si určuje zvlášť každá očná ambulancia. Bratislava ponúka najviac možností pre výber kliniky, no nájdete ich aj v iných častiach Slovenska. Mnoho ľudí aj v dnešnej dobe moderných metód pociťuje úzkosť pri predstave takéhoto zákroku do vlastných očí. Obavy sú, samozrejme, opodstatnené, veď zrak je snáď najdôležitejším zmyslom, avšak prístroje používané na laserové operácie sú maximálne bezpečné. Oko je neustále kontrolované systémom sledovania jeho pohybu, preto je pri jeho najmenšom šklbnutí laser nasmerovaný presne tam, kam patrí. Ak pacient pohne okom viac, laser sa automaticky zastaví a pokračuje až po tom, ako sa oko vráti do správnej pozície.

Laserová operácia očí je radikálnym zásahom do tela, avšak prináša najmä komfort do života každého človeka, ktorý dlhé roky bez okuliarov či kontaktných šošoviek nedokázal viesť normálny život. Pred rozhodnutím „ľahnúť si pod laser“ je potrebné zvážiť všetky potrebné pre a proti, ktoré so sebou takýto zákrok prináša (jasný zrak verzus krátkodobé obmedzenia bezprostredne po operácii). Motivácia zbaviť sa okuliarov by preto mala byť silnejšia ako prípadné obavy.