Nový prírodný kvetináč Leier – Durisol poslúži ako nádoba na pestovanie i kompostovanie

Nový prírodný kvetináč Leier – Durisol poslúži ako nádoba na pestovanie i kompostovanie

Štiepkocementový stavebný materiál Durisol patrí už dlhé roky k obľúbeným čisto prírodným produktom, ktoré sa využívajú v stavebníctve. Unikátne vlastnosti tohto materiálu našli uplatnenie pri realizácii veľkoformátových protihlukových stien, pri projektoch rodinných domov, ale aj pri jednoduchších stavbách, napríklad plotov. Najnovšie si Durisol, ktorý má na Slovensku v produktovom portfóliu spoločnosť Leier, našiel uplatnenie aj v záhradnej architektúre. Horúcou jarnou novinkou je praktický terasový kvetináč s veľkorysými rozmermi, do ktorého sa pohodlne vojde kvetinový záhon, menšia bylinková záhradka a poslúžiť môže aj ako dokonalý prírodný kompostér.

O Durisole
Základom prírodného stavebného materiálu Durisol je drevná štiepka. Používa sa napríklad smrek alebo jedla. S prídavkom portlandského cementu a vody prechádza štiepkocement výrobným procesom, pri ktorom nevznikajú žiadne škodlivé látky. Zvyšný materiál z výroby sa ďalej využíva. 100% recykláciou materiálu sa tak zabraňuje znečisťovaniu životného prostredia.

Výhody prírodného materiálu Durisol:
• „dýcha“, to znamená, že je paropriepustný, vďaka čomu nevznikajú plesne
• mrazuvzdorný
• odolný proti požiaru
• automaticky odvádza vodu
• tepelnoizolačný
• nízka hmotnosť
• neobsahuje žiadne škodlivé látky ani plast
• aktívne sa podieľa na ochrane životného prostredia
• absorbuje CO²
• 100% recyklácia surovín
• jednoduchá a rýchla montáž

Štiepkocementový prírodný kvetináč Leier-Durisol
Kvetináč Leier – Durisol je z hľadiska rozmerov a účelu použitia veľmi variabilný. Je funkčný a vďaka jednoduchým a čistým líniám i tvarovo elegantný zároveň. Kvetináč sa vyznačuje absolútne prírodným zložením, čím vytvára ideálne podmienky pre pestovanie okrasných a aj úžitkových rastlín. Využiť ho možno dokonca ja ako kompostér! Umiestniť sa dá aj do trávnatej časti záhrady, pričom sa nevyžaduje ukladanie fólie na spodok. Nádoba s porastom tak zostáva v kontakte s okolitou prírodou. Veľkou výhodou inovatívneho kvetináča je jeho jednoduchá montáž. Hotovú nádobu netreba dodatočne zatepľovať a nie je potrebná ani inštalácia špeciálneho základu, vytvára sa len spodný nosný podklad.

VÝSTAVBA KVETINÁČA KROK ZA KROKOM:
Krok 1: Vytvorenie spevneného základu pomocou laty a vodováhy.

Krok 2: Pri montáži kvetináča a skladaní jednotlivých dielcov je potrebné riadiť sa montážnym návodom. Jednotlivé prvky musia byť uložené tak, aby sa v prípade potreby dovnútra zmestila priečna výstuž (v závislosti od typu). Pri ukladaní jednotlivých prvkov dbáme na to, aby predvŕtané otvory boli uložené nad sebou.

Krok 3: Pozinkované tyčky sa zasúvajú cez už existujúce otvory zhora smerom nadol. (Pri tomto kroku sa odporúča použiť gumené kladivo). Nakoľko sa jedná o prírodný produkt na báze dreva, minimálne odchýlky rozmerov sú prípustne.

Krok 4: Zložený a finálne umiestnený kvetináč sa môže plniť vrstvami kompostu a hliny podľa odporúčaní. Nádobu je tiež možné použiť ako kompostér, v tomto prípade sa obsah voľne prikryje vekom.

Tip: Jednotlivé dielce sa dajú ľahko opracovávať pomocou vŕtačky ako aj pomocou motorovej píly.

VÝHODY POUŽITIA LEIER-DURISOL KVETINÁČA ZA ÚČELOM KOMPOSTOVANIA
– Jednoduché použitie s minimálnym úsilím
– Kompostér je priedušný, preto má samoregulujúcu klímu
– Automaticky odvádza vodu
– Odolný proti mrazu
– Tepelno-izolačné schopnosti
– Chráni životné prostredie
– Vytvára priestor pre zníženie množstva organického odpadu
– Úspora priemyselne vyrábaného hnojiva
– Podpora mikroorganizmov
– Dostupný aj s vhodným zákrytom